fot. KPRM
Bezpieczeństwo Polski jest kluczowe, dlatego jesteśmy przeciw mechanizmowi przymusowej relokacji - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller po opublikowaniu trzeciego spotu PiS, który dotyczy pytania w referendum.

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania kolejnych pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - będzie brzmiało: - Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?, a drugie - o czym informowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło - Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?.

Trzecie pytanie przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki i będzie ono brzmiało: - Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? Referendum miałoby się odbyć razem z wyborami, które prezydent Andrzej Duda zarządził na 15 października.

Jak podkreślił rzecznik rządu, który udostępnił w swoich mediach społecznościowych kolejny spot PiS, - bezpieczeństwo Polski jest kluczowe. - Dlatego jesteśmy przeciw mechanizmowi przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów - dodał.

- Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w 2015 r. ignorowali zagrożenia wynikające z forsowanego wtedy mechanizmu, a w 2017 r. Donald Tusk straszył konsekwencjami za odmowę udziału w przymusie relokacji nielegalnych imigrantów - przekazał Piotr Müller. - Dziś pojawia się kolejna próba wprowadzenia przymusu poprzez system kar finansowych. Dlatego potrzebujemy silnego głosu Polaków wobec kolejnych planów brukselskich biurokratów. Potrzebny jest głos wszystkich obywateli w referendum - dodał rzecznik rządu.

Jak przekazał PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek w piątek, - uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które będą systematycznie w najbliższych dniach prezentowane.

16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

W czerwcu wicepremier Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki.


PAP