fot. Mateusz Sienkiewicz/ Polskie Radio Koszalin
Janusz Lendzion i Mateusz Sienkiewicz prowadzili audycję „Radio Wolna Sobota” z Ogólnopolskiego Festiwalu Literackiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej. W plenerowym studiu Polskiego Radia Koszalin pojawiło się wielu gości.

Artur Domosławski - dziennikarz, pisarz oraz reportażysta

Świdwiński festiwal to wydarzenie organizowane od 1970 roku - najpierw jako konkurs poetycki, a następnie jako spotkanie z literaturą, które z czasem znalazło się na liście najważniejszych imprez tego typu w Polsce.

Jednym z gości festiwalu jest Artur Domosławski - dziennikarz, pisarz oraz reportażysta, który opowiedział, jakie cechy są najważniejsze w jego profesji: - To czułość i empatia. Osobiście przeżywam dramaty ludzi, którzy są bohaterami moich reportaży. Te rozmaite doświadczenia są bardzo trudne, ale jakoś sobie z nimi radzę.

Artur Domosławski

Agata Stoltmann - podróżniczka, fotografka oraz instruktorka jogi

Agata Stoltmann - podróżniczka, fotografka oraz instruktorka jogi zaprosiła m.in. na prowadzone przez nią zajęcia: - W niedzielę o godzinie 9.00 w zamku w Świdwinie odbędą się kolejne warsztaty „Joga bez fikcji”. Ta forma aktywności jest przeznaczona bez wątpienia dla każdej osoby. Joga to połączenie ćwiczeń umysłu i ciała. Bardzo ważna jest w niej koncentracja.


Agata Stoltmann

Stasia Budzisz - jurorka festiwalu

Stasia Budzisz podkreśliła na naszej antenie, że wydarzenie to okazja do wymiany poglądów wśród uczestników: - Każda tego typu impreza w województwie zachodniopomorskim jest wspaniała, oczywiście podobnie jest w Świdwinie. Festiwal to m.in. możliwość nawiązania nowych znajomości i szerokich dyskusji. Podczas wydarzenia są poruszane różne tematy, w tym te trudne. Dzisiaj będziemy m.in. rozmawiać o najnowszych doniesieniach z Rosji.


Stasia Budzisz

Judyta Sierakowska, autorka książki „Nikt nie słucha”

Judyta Sierakowska, autorka książki „Nikt nie słucha” opowiedziała o fenomenie Disco polo: - Badania wskazują, że ponad 60 procent Polaków słucha tej muzyki i nie zmienia się to od lat. Osobiście mam do tego gatunku stosunek neutralny. Słucham cięższej muzyki, jednak zawsze interesował mnie ten rynek. Moim zdaniem Disco Polo ma wydźwięk optymistyczny i nie jest szkodliwe.


Judyta Sierakowska

Olga Drenda, autorka książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”

Olga Drenda, autorka książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” opowiedziała o swojej pasji: - Kolekcjonuję m.in. przedmioty, fotografie i pocztówki z lat 90. Moje hobby zaczęło się w 2005 roku i mogę śmiało powiedzieć, że mam radar do takich eksponatów. Wiele przedmiotów z kolekcji udało mi się znaleźć w województwie zachodniopomorskim.


Olga Drenda

Renata Nizioł - Ośrodek Kultury w Świdwinie

Renata Nizioł, organizatorka festiwalu opowiedziała o atrakcjach, jakie czekają na odwiedzających Zamek w Świdwinie. - Sobotę zaczęliśmy aktywnie warsztatami jogi, a następnie odbył się spływ kajakowy. Oczywiście dzisiaj również są organizowane spotkania autorskie, na których jest mnóstwo ludzi. Bardzo cieszymy się, że uczestniczą w nich także najmłodsi czytelnicy.

Renata Nizioł

Ogólnopolski Festiwal Literacki im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej potrwa do niedzieli.

Janusz Lendzion i Artur Domosławski (fot. Polskie Radio Koszalin/Mateusz Sienkiewicz)
Olga Drenda (fot. Polskie Radio Koszalin/Mateusz Sienkiewicz)
Judyta Sierakowska (fot. Polskie Radio Koszalin/Mateusz Sienkiewicz)
Agata Stoltmann (fot. Polskie Radio Koszalin/Mateusz Sienkiewicz)
Artur Domosławski (fot. Polskie Radio Koszalin/Mateusz Sienkiewicz)
fot. Polskie Radio Koszalin/Mateusz Sienkiewicz