Podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Zamość 2023” publiczność, wraz z gronem jurorów w składzie: Wiktoria Gorodeckaja, Marek Kochan, Jacek Kopciński, Andrzej Mastalerz oraz Ignacy Zalewski, wysłuchali dwóch słuchowisk zrealizowanych przez Polskie Radio Koszalin - „Fedrus, pisarz niewolnik” i „Remus. Życie toczy się w krąg” adresowanych do dzieci i młodzieży.
W tegorocznej edycji festiwalu zakwalifikowano 17 spektakli Teatru Telewizji, 19 słuchowisk radiowych dla dorosłych i 9 - dla dzieci i młodzieży.
Konkursowe słuchowiska Polskiego Radia Koszalin:
- „Fedrus. Pisarz-niewolnik” - powstało na podstawie przekładu i utworu Joanny Stadler „Przygody Fedrusa”. Opowiada o ciemnych i jasnych obliczach człowieczeństwa. Rzymski niewolnik Ferdus, a właściwie Gaius Iulius Phaedrus, żył w czasach Chrystusa. Pisał o ludzkich przywarach wzorując się, a często także kopiując, bajkową spuściznę greckiego pisarza Ezopa. Adaptacją i reżyserią utworu zajął się Jarosław Banaś. Za realizację dźwięku odpowiadają Jarosław Ryfun i Adam Iwaszkiewicz. „Bajki” Fedrusa, przeł. Joanna Stadler, wydawca: Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego, seria Biblioteka Antyczna, Wrocław 2015.
- „Remus. Życie toczy się w krąg” - scenariusz inspirowany jest powieścią Aleksandra Majkowskiego pt. „Życie i Przygody Remusa”. Słuchowisko opowiada o losach ubogiego wędrowca, który przemierza Kaszuby. Na obraz odwiecznej walki dobra ze złem składają się obrazy zaczerpnięte z legend, mitów, wierzeń. Poprzez wędrówkę głównego bohatera słuchacze poznają panoramę społeczności kaszubskiej z drugiej połowy XIX wieku, z czasów zaboru pruskiego. Scenariuszem i reżyserią zajęła się Adria Jakubik, a realizacją dźwięku - Paweł Szaliński oraz Jarosław Ryfun, który zadbał także o oprawę muzyczną.
Wyniki ogłoszone będą podczas uroczystej gali, która odbędzie się w poniedziałek, w Zamojskim Centrum Kultury.
Zapraszamy do wysłuchania relacji Jarosława Banasia.
jb/aj