fot. Polskie Radio Koszalin

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł PiS Paweł Szefernaker, w ramach akcji „Trasa dotrzymanego słowa”, podsumował dziś w Koszalinie stan realizacji ważnych dla regionu inwestycji.

Jak podkreślił wiceszef MSWiA, dzięki rządowemu wsparciu budowane są m.in. drogi ekspresowe. W tym realizowana na wszystkich odcinkach trasa S6 i długo oczekiwana ekspresowa „jedenastka”.

- To droga życia, która przez lata nie była wpisana do programu dróg. Pierwszy raz finansowanie na nią zostało zagwarantowane w 2017 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W ramach drogi S11 w tej chwili jest realizowany odcinek Koszalin-Bobolice, który zostanie oddany do użytku do końca września. Takie są plany GDDKiA - wyjaśnił Paweł Szefernaker.

Jak dodał wiceminister Paweł Szefernaker, w ciągu kilku tygodni ma zostać wybrany wykonawca kolejnego odcinka trasy S11 od Bobolic do Szczecinka.

Niebawem ma być również oddana do użytku obwodnica Sianowa w ciągu trasy S6. - To również droga, która lokalnie jest niezwykle ważna. Dzięki temu, że rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o dodatkowym węźle w Gorzebądzu - jest możliwość otwarcia obwodnicy Sianowa nie czekając na wykonanie całej obwodnicy Koszalina. Ta zostanie oddana w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Wiceminister Paweł Szefernaker wśród ważnych dla regionu inwestycji wskazał także na m.in. budowę wiaduktu w ciągu Alei Monte Cassino, nową remizę dla koszalińskich strażaków i rozwój terenów inwestycyjnych w Koszalinie. - Gdy będą zbiegać się tutaj drogi ekspresowe, to niezwykle ważne jest, by były miejsca do inwestycji. W związku z tym rząd dofinansował rozbudowę Strefy Ekonomicznej w Koszalinie - na ten cel przeznaczył 100 mln złotych.

Wśród kolejnych inwestycji wiceminister Szefernaker wymienił także te związane z rozwojem szkolnictwa wyższego w Koszalinie. - Parę dni temu nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego Centrum Nauki Cognitarium Politechniki Koszalińskiej. To także Wyższa Szkoła Straży Granicznej - jedyna taka szkoła w Polsce, która powstanie 1 października.

Jak dodał koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości, inwestycje realizowane w ostatnich latach w regionie dotyczyły także wspierania terenów popegeerowskich. - To tutaj na spotkaniach z mieszkańcami powstała idea programu wsparcia terenów popegeerowskich. Dzięki temu zostało zrealizowanych wiele inwestycji, na które przez lata brakowało środków. To także program dot. komputerów dla dzieci z rodzin popegeerowskich. W skali kraju na komputery dla dzieci z rodzin wykluczonych cyfrowo zostało przeznaczonych ponad pół miliarda złotych - przekazał.

W ramach akcji „Trasa dotrzymanego słowa” politycy Prawa i Sprawiedliwości odwiedzają poszczególne regiony, by opowiedzieć o realizowanych, kluczowych dla lokalnej społeczności, projektach.

fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (cz.5) Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (cz.4) Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (cz.3) Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (cz.1) Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (cz.2)