fot. Krzysztof Klinkosz/Polskie Radio Koszalin
Ponad 220 prac malarskich z całej Polski wpłynęło na pierwszą edycję konkursu dla dzieci i młodzieży „Człowiek, Świat, Przyroda”.

Pierwsze nagrody zdobyły Natalia Kubiak ze Szczecina (w kategorii 10-14 lat) i Hanna Wroniewska z Wrocławia (w kategorii 15-19 lat). Przewodnicząca jury, prof. Ewa Miśkiewicz-Żebrowska podkreśliła, że prace młodzieży charakteryzowały się m.in. optymizmem: - Mimo tego co dzieje się na świecie, młodzież potrafi wyłuskać te optymistyczne akcenty. To jest piękne, że potrafią się cieszyć tym, co ich otacza. Umieją inspirować się tym światem i przetwarzać go na język sztuk plastycznych, w tym przypadku - malarstwa.

Patronat nad konkursem sprawowało Polskie Radio Koszalin, które ufundowało również dwie nagrody. Ich laureatkami zostały: Ilona Hrycuniak z Kotlic i Agata Muszyńska z Koszalina. Dla koszalinianki malarstwo i sztuki plastyczne były pociągające od zawsze: - Zawsze lubiłam plastykę. Robiłam różne rzeczy, np. szycie, malowanie, rysowanie, rzeźba. Mam zamiar zdawać do liceum plastycznego w tym roku.

Koszaliński konkurs malarstwa dla dzieci i młodzieży ma być imprezą cykliczną.

kk/ar

Posłuchaj

Agata Muszyńska prof. Ewa Miśkiewicz-Żebrowska