fot. PRK24

Wiedzą i doświadczeniem na ten temat dzielili się naukowcy, przedstawiciele służb mundurowych, nauczyciele i uczniowie.

Profesor Marek Górka z Politechniki Koszalińskiej podkreślił, że temat cyberprzestepczości nie może być tematem omawianym jedynie na zamkniętych konferencjach: - Ważna jest prewencja, dlatego też dzisiaj jest ta konferencja naukowa. Często tego typu spotkania są zamknięte, spotykają się eksperci, dyskutują ze sobą i na tym koniec. Jednak, aby nauka była innowacyjna, musi być elementem wymiany doświadczeń, umiejętności i wiedzy. Dlatego dzisiaj są tu naukowcy, służby mundurowe, ale też nauczyciele i uczniowie z koszalińskich szkół i okolic.

Młodszy inspektor Arkadiusz Kozak ze szczecińskiego oddziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości mówił o konieczności ciągłego uświadamiania dzieci i młodzieży w kwestii zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z internetu: - W pewnych obszarach wiedzą oni dużo, ale uważają też, że ten problem ich nie dotyczy, więc ignorują niektóre zagrożenia. Najgorsze też jednak to, że często zaczynają wierzyć w przekaz znaleziony w internecie.

Młodzież obecna na konferencji podkreślała, że z treści w internecie korzystają odpowiedzialnie: - Należy zachować rozwagę, bardzo uważać. Trzeba też brać odpowiedzialność za to, co się pisze. Łatwo w takiej przestrzeni zrobić komuś krzywdę.

Konferencja „Cyberbezpieczeństwo dzieci i młodzieży” miała wymiar zarówno naukowy, jak i praktyczny. Mówiono bowiem między innymi o współczesnych zagrożeniach w cyberprzestrzeni i sposobach przeciwdziałania, hazardzie w sieci, cyberagresji w grach komputerowych, a także edukacji obronnej.

rp/aj

fot. PRK24

Posłuchaj

Młodzież uczestnicząca na konferencji profesor Marek Górka z Politechniki Koszalińskiej młodszy inspektor Arkadiusz Kozak ze szczecińskiego oddziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości