fot. pixabay

O nadanie sali imienia polskiego bohatera walczącego z dwoma reżimami totalitarnymi wnioskowała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga, która współpracowała w tej sprawie z litewską deputowaną z grupy chadeków Rasą Jukneviciene.

- Bohaterstwo Witolda Pileckiego jest ponadczasowe i uniwersalne. Rotmistrz to bohater Polski, Europy, świata. Cieszę się, iż po wielu latach starań, ważna sala posiedzeń w Parlamencie Europejskim będzie nosić jego imię. Znając biografię Pileckiego, jego odwagę, ideały i postawę w obliczu barbarzyńskich totalitaryzmów, o wiele łatwiej można zrozumieć polskie doświadczenia, naszą wrażliwość. Jestem przekonana, iż Europa potrzebuje tak nieskazitelnych patronów jak Rotmistrz Pilecki, gdyż tylko będąc zakorzenioną w tradycji takich bohaterów, ma szansę na pomyślny rozwój - powiedziała była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

Imię rotmistrza Pileckiego otrzymała sala, w której odbywają się posiedzenia grupy konserwatystów. Mieści się ona na pierwszym piętrze, naprzeciwko prestiżowej auli imienia Yehudi Menuhina.

IAR/aj