Utworzenie muzeum w Łebie ma wpisać się w ochronę polskiego dziedzictwa związanego z Bałtykiem, zapewniając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w historiach związanych z morzem. Wielowątkowa ekspozycja zabierze zwiedzających w podróż przez stulecia bałtyckiej żeglugi, przybliżając fascynujące odkrycia archeologiczne dokonane przez ekspertów z Narodowego Muzeum Morskiego.
Centralnym punktem przestrzeni poświęconej rybołówstwu będzie imponujący 25-metrowy kuter, który już jest na miejscu. Ponadto muzeum prezentować ma również tematykę związaną z energią wiatrową na morzu. Względy architektoniczne uwzględniające inspirację morzem, wydmami i unoszącymi się na wietrze żaglami podkreślą charakter budynku.
Prace budowlane i montażowe mają zakończyć się pod koniec roku 2023, a już w 2024 roku Narodowe Muzeum Morskie planuje otwarcie wystawy stałej, która w założeniu ma przyciągnąć jeszcze większą liczbę entuzjastów historii i żeglarstwa.
Budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie kosztować będzie 68,6 mln zł. Inwestycja jest finansowana ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pochodzących z budżetu państwa oraz z Funduszu Promocji Kultury.
red/kp