fot. Twitter/Kancelaria Premiera

W poniedziałek wypada obchodzony od 2012 roku Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Od 1953 roku w ponad 89 operacjach wzięło udział ponad 120 tysięcy polskich żołnierzy i personelu wojskowego. Obecnie Polska uczestniczy w misjach Unii Europejskiej, NATO i ONZ w różnych częściach świata.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa Sejm ustanowił w 2011 roku, na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Po raz pierwszy święto oficjalnie obchodzone było w maju 2012 roku. Święto upamiętnia polskich żołnierzy i pracowników cywilnych, którzy uczestniczyli w zagranicznych misjach pokojowych, stabilizacyjnych czy wspierających sojuszników. Obecnie status weterana ma w Polsce ponad 29 tys. osób, a weterana poszkodowanego ponad 800 osób.

Polskie siły zbrojne uczestniczą w misjach międzynarodowych od 1953 roku. Od tego czasu w ponad 89 operacjach wzięło udział ponad 120 tysięcy żołnierzy i personelu wojskowego; obecnie Polska uczestniczy w międzynarodowych operacjach prowadzonych pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO i Unii Europejskiej. Uczestniczy w nich blisko 1400 żołnierzy.

W poniedziałek w obchodach święta weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który złoży wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. Pomnik ten znajduje się w Warszawie, opodal Centrum Weterana na ul. Puławskiej. Wcześniej, w sobotę, w obchodach Dnia Weterana w Nowym Dworze Mazowieckim wziął udział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Podczas uroczystości szef MON m.in. wręczył weteranom odznaczenia resortowe - Odznakę za rany i kontuzje oraz medale Za zasługi dla obronności.

Żołnierze SZRP za granicą są obecni m.in. w Kosowie - w ramach sił pokojowych KFOR (misji NATO) oraz Bośni i Hercegowinie, gdzie pojawili się ponad 20 lat temu. Obecnie głównym zadaniem stojącym przed polskimi żołnierzami PKW w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie w ramach sił EUFOR (misja Unii Europejskiej) jest szkolenie bośniackich żołnierzy zgodnie ze standardami NATO i UE, oraz monitorowania przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych.

SZRP biorą także udział we wzmacnianiu innych państw wschodniej flanki NATO - polskie oddziały stacjonują także na Łotwie, gdzie w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności stacjonuje polska kompania czołgów, i w Rumunii, gdzie w ramach Dopasowanej Wysuniętej Obecności NATO stacjonuje do 250 żołnierzy wyposażonych m.in. w transportery Rosomak. Poza tym m.in. polska fregata ORP Gen. T. Kościuszko bierze udział w misji NATO zapewniającej bezpieczeństwo żeglugi na akwenach na Atlantyku i wokół Europy. Polska bierze także udział w misji Baltic Air Policing - polskie lotnictwo bierze udział w ochronie nieba nad państwami bałtyckimi; od października 2022 roku do marca tego roku 4 polskie F-16 brały udział w misjach patrolowych.

Polskie Kontyngenty wojskowe działają też w Turcji, gdzie biorą udział w misji NATO, w ramach której prowadzą działania związane z pozyskiwaniem i wymianą informacji o sytuacji w regionie wschodniego Morza Śródziemnego i Morza Czarnego w obliczu wyzwań w regionie. W misji bierze udział samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza oraz do 80 żołnierzy i pracowników wojska. Podobny kontyngent, również wyposażony w samolot Bryza bierze udział w misji operacji EUNAVFOR MED "Irini" na Morzu Śródziemnym. Jej celem jest egzekwowanie embarga na broń nałożonego przez ONZ, z wykorzystaniem zasobów powietrznych, satelitarnych i morskich.

Kontyngenty SZRP są obecne także w Iraku, gdzie biorą udział w misji Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, a także uczestniczą we wzmacnianiu własnych możliwości obronnych irackiego państwa - m.in. poprzez szkolenie żołnierzy w obszarze techniki wojskowej, w tym zwłaszcza poradzieckiego sprzętu. Polscy żołnierze obecni są także w Libanie, gzie działają w ramach Tymczasowych Sił Organizacji Narodów Zjednoczonych w Libanie. Do głównych zadań kontyngentu należy: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. „blue line” oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa.

Polska jest także uczestnikiem misji w Republice Środkowoafrykańskiej. Polski Kontyngent Wojskowy bierze udział w szkoleniowej misji wojskowej Unii Europejskiej (EUTM RCA) i liczy do 2 żołnierzy.

PAP/aj