
Podczas uroczystości przekazania sztandarów, wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha zaznaczył, że ma ona dwa wymiary: - Pierwszy jest czysto praktyczny i użyteczny - sztandar stanowi symbol i znak rozpoznawczy formacji. Drugi wymiar to wymiar wyższy, duchowy. Sztandar bowiem symbolizuje męstwo, honor i oddanie ojczyźnie.
Wiceminister podkreślił także wkład, jaki Służba Więzienna wnosi w zapewnienie bezpieczeństwa: - Musimy jak najwięcej mówić o tym, że każdego dnia zakłady karne w Polsce, dzięki waszej ciężkiej pracy, dzięki resocjalizacji, opuszczają osadzeni, którzy rozpoczynają spokojne, normalne funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. To wy przywracacie ich do naszego społeczeństwa.
Płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie zaznaczył, że sztandar jest dla jego jednostki bardzo ważny: - To symbol odwagi, honoru, męstwa, patriotyzmu ponad trzech tysięcy funkcjonariuszy pracujących w okręgowym inspektoracie, który swoim terytorialnym zasięgiem obejmuje częściowo województwo lubuskie, całe województwo zachodniopomorskie, częściowo pomorskie i jedną jednostkę w województwie wielkopolskim.
Mateusz Wagemann, wicewojewoda zachodniopomorski, podkreślił znaczenie Koszalina dla zapewnienia bezpieczeństwa w północno-zachodniej Polsce. Wskazał, że to miasto zajmuje ważne miejsce na mapie, szczególnie ze względu na obecność Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej.
Funkcjonariusze Służby Więziennej z okręgu koszalińskiego przyznają, że służba w ich formacji jest ciężka, ale daje też dużo satysfakcji: -Każdy dzień przynosi różne sytuacje. Najtrudniejszy jest kontakt z osobami niebezpiecznymi, ale jesteśmy do tego doskonale przygotowani.
W Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Koszalinie służbę pełni ponad 3 tysiące funkcjonariuszy.
Uroczystość wręczenia sztandarów zakończyła defilada ulicami Koszalina.
kk/kp











































































