fot. prk24.pl
O godzinie 12.00 w katedrze NMP zostanie odprawiona eucharystia pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka, a po jej zakończeniu uczestnicy wyruszą w kierunku parafii pw. św. Ducha Świętego.

Bartosz Ilecki z organizacji Rycerze Kolumba mówi, że będzie to "radosna manifestacja przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku do ludzkiego życia": - Maszerując przez miasto możemy zamanifestować swoją przynależność do rodziny i do życia, które powinno być dla nas priorytetem. Powinniśmy dbać o życie od narodzenia aż po śmierć.

Na mecie marszu odbędzie się trwający kilka godzin Festyn Rodzinny. - W programie jest mnóstwo atrakcji. Wystąpi 17 zespołów folklorystycznych z Koszalina i regionu, oraz zespoły dziecięce z przedszkoli. Zaplanowaliśmy także: festiwal baniek mydlanych, występy klaunów, a także mnóstwo gier i zabaw dla dzieci i całych rodzin. Będzie również gastronomia, m.in. potrawy z grilla i ciasta - wymienia ks. Paweł Wojtalewicz, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego.

W tym roku organizatorzy Marszu chcą zwrócić uwagę na działalność i potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy w Koszalinie. To ośrodek, do którego codziennie uczęszcza 41 osób niepełnosprawnościami. Większość z nich ma problemy z poruszaniem się - aby umożliwić i ułatwić im dostęp do rehabilitacji potrzebny jest specjalistyczny bus. - Najważniejszą wartością jest życie, a szczególnie to, które od narodzenia jest naznaczone cierpieniem. Nasz ośrodek jest dla tych osób jedyną okazją do kontaktu z otoczeniem i rehabilitacji. Bus umożliwi naszym podopiecznym aktywniejszy udział w życiu naszego domu - mówi Ryszard Patkowski, kierownik placówki.

Podczas Festynu Rodzinnego będzie istniała możliwość zapoznania się z twórczością podopiecznych ŚDS oraz wsparcia tej instytucji. Marsz dla Życia i Rodziny jest objęty honorowym patronatem biskupa Zbigniewa Zielińskiego oraz prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego.

aw/ar

Posłuchaj

ks. Paweł Wojtalewicz, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego Ryszard Patkowski, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Koszalinie Bartosz Ilecki z organizacji Rycerze Kolumba