fot. pixabay.pl

Dzień Matki to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt w roku. Zadbajmy o to, aby dziś każda mama poczuła się naprawdę wyjątkowo. To szczególne święto stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie.

Dzień Matki jest obchodzony w ponad 140 krajach świata, choć w różnych terminach. W Polsce święto liczy już 105 lat, pierwsze takie uroczystości odbyły się w 1914 roku w Krakowie.

Dzień Matki ma dwie niezależne historie - europejską i amerykańską. W Europie, już w starożytnej Grecji składano uroczyste ofiary matkom boginiom, będącym symbolem płodności i urodzaju. Zwyczaj ten odnowiono w XVII stuleciu w Wielkiej Brytanii. W tak zwany Mothering Day do tradycji należało dawanie matkom podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Ten obyczaj przetrwał do około XIX wieku. Powrócono do niego po zakończeniu II Wojny Światowej.

Inaczej historia święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. Jego początków należy szukać w końcu XIX wieku - najpierw promowany był Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju, aż w końcu w 1914 roku Kongres zatwierdził Dzień Matki, jako święto narodowe.

IAR/aś