fot. Tomasz Częścik
Produkcja „Tajemnice historii. Polscy robotnicy przymusowi w Stolpie” zwyciężyła w konkursie „Nasza Mała Ojczyzna”. Jego organizatorem była Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

Udział w konkursie brały wszystkie polskie lokalne telewizje. Jury najwyżej oceniło słupską produkcję. Film pokazuje tragiczne losy polskich robotników przymusowych więzionych w kilku obozach w Słupsku w czasie II wojny światowej. 

Jednym z autorów filmu, który powstał w Telewizji Słupsk jest współpracownik Radia Koszalin - Tomasz Częścik: - Do zrealizowania tej produkcji zainspirował mnie profesor Wojciech Skóra i jego najnowsze badania. Po kilku rozmowach doszedłem do wniosku, że jest do dobry materiał na film

Jury doceniło również fabularyzowane sceny dokumentalne. Odpowiadał za nie Jacek Szuba, szef Telewizji Słupsk oraz pasjonat historii: - Sceny rekonstrukcyjne są bliskie mojemu sercu. Do udziału w tym projekcie zaprosiłem lokalnych aktorów. Myślę, że jak zwykle wypadli rewelacyjnie.

Autorem zdjęć do nagrodzonego filmu jest Mateusz Skulski. Historia polskich robotników przymusowych to pierwszy z cyklu filmów „Tajemnice Historii”.

Tomasz Częścik rozpoczął już produkcję kolejnego filmu. Tym razem będzie to historia kamiennych kręgów z okolic Grzybowa.

pg/mt

Posłuchaj

Jacek Szuba Tomasz Częścik