fot. pixababy. com
Alienacja rodzicielska to jako zespół świadomych i nieświadomych zachowań jednego z rodziców, którego skutkiem jest zaburzenie relacji dziecka z drugim rodzicem. Dzieci alienowanych rodziców są bardziej narażone na negatywny wpływy środowiska, wykazują się mniejszą asertywnością i utratą poczucia bezpieczeństwa.

Alienacja rodzicielska może wystąpić po rozwodzie rodziców. Nie jest to jednak reguła, bo zjawisko to zdarza się również w pełnej rodzinie. Stanowi poważny problem i może mieć niekorzystny wpływ na dorastające dziecko. O problemie alienacji rodzicielskiej mówi się coraz więcej, ale nadal wielu rodziców jej doświadcza. Jednym z nich jest Tomasz Palij, założyciel Centralnego Stowarzyszenia Praw Dziecka i Rodziny Children Street Projekt, który ostatnio protestował przeciw alienacji rodzicielskiej przed sądami w Koszalinie.

materiał Joanny Lejtan

Dzieci dotknięte alienacją rodzicielską mogą czuć się osamotnione i bezradne, a także doświadczać zmniejszonego poczucia własnej wartości, zaburzeń emocjonalnych i trudności w nawiązywaniu relacji z innymi. Czym jest zatem alienacja rodzicielska, dlaczego do niej dochodzi i jakie są syndromy dziecka alienowanego?

Anna Winnicka poruszyła ten temat w rozmowie z psycholożką, psychoterapeutką Małgorzatą Rusiak z koszalińskiej Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

materiał Anny Winnickiej