fot. Aleksandra Śliwińska/prk24

Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej od stycznia prowadzi akcję zbierania 100 tysięcy podpisów, niezbędnych do skierowania projektu ustawy o dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców pod obrady Sejmu. Według pomysłodawcy rozwiązania, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza, obecny system ubezpieczeń społecznych jest niespójny i niesprawiedliwy.

Jak mówił w Polskim Radiu Koszalin Adam Abramowicz, połowa przedsiębiorców i tak pozostałaby w starym systemie płacenia składek. - Oczywiście nie każdego przedsiębiorcę ta kwestia dotyka i wielu z nich zostanie w tym systemie.

W Polsce składki na ubezpieczenia są obowiązkowe dla większości osób aktywnych zawodowo m.in. osób zatrudnionych na umowie o pracę i umowie zlecenia, a także przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dla tych ostatnich obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i wypadkowe, natomiast dobrowolne jest jedynie ubezpieczenie chorobowe.

Według projektu ustawy, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców przysługiwałby zarówno osobom dopiero otwierającym działalność gospodarczą, jak i tym, którzy już ją prowadzą.

Jak przekazał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, akcja zbierania podpisów potrwa jeszcze około dwóch tygodni. - Podpisy można złożyć w Koszalinie u p. Roberta Bodendorfa, bądź wysłać samemu, ale w taki sposób, by dokument doszedł do 14 kwietnia - wyjaśnił.

Więcej informacji o akcji „Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców” w magazynie „Biznes, rynek, ekonomia” w Polskim Radiu Koszalin. Premiera 4 kwietnia o godzinie 18.45.

Posłuchaj

Adam Abramowicz, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (cz.2) Adam Abramowicz, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (cz.1)