fot. Piotr Głowacki/ Polskie Radio Koszalin
Jego organizatorem jest Akademia Pomorska. W ramach festiwalu przygotowano debaty, wykłady oraz pokazy.

W programie po raz pierwszy znalazł się dzień filmowy. Uczestnikom prezentowane są produkcje dokumentalne poświęcone historii nie tylko Słupska.

Widzowie mogli obejrzeć m.in. film dokumentalny dr. Marcina Prusaka „Zapomniany grudzień” o dramatycznych wydarzeniach z 1970 roku w Słupsku: - Do 1989 r. nie można było o tym mówić. Następnie te informacje były „trochę przestarzałe”. Nie zachowało się także żadne zdjęcie z zamieszek, co było wielkim utrudnieniem przy realizacji mojego filmu.

W ramach przeglądu zaprezentowano również film dokumentalny Rafała Ostrowskiego „Piękne życie”, opowiadający losy pomorskiej hrabianki, która po kilkudziesięciu latach wróciła w rodzinne strony. W pierwszy dzień festiwalu także wyemitowano „Historię klawiaturą pisaną” Stanisława Balcerzaka i „Historię Polskich Robotników Przymusowych w Słupsku”. Wszystkie produkcje zostały ciepło przyjęte przez widzów.

W piątek organizatorzy przygotowali wykłady, pokazy i prelekcje. W ostatni dzień festiwalu zaplanowano wielką giełdę kolekcjonerów z całego regionu.

Patronem medialnym IX Festiwalu Historycznego jest Polskie Radio Koszalin.

pg/mt

Posłuchaj

dr Marcin Prusak uczestniczka festiwalu