fot. M. Tymiński/PUW w Gdańsku

Pomorski lekarz wojewódzki był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Mateuszem Sienkiewiczem mówił m.in. o podpisanej w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej i formach spłacania „długu zdrowotnego”.

- COVID-19 będzie z nami ciągle, tak jak grypa, natomiast nie na tak ogromną skalę, jak do tej pory. Został zneutralizowany dzięki szczepionkom - stwierdził dr Jerzy Karpiński.

Dodał, że wcześniej mieliśmy do czynienia z bardzo groźnym wariantem Delta wirusa, który wywoływał silną niewydolność oddechową, a w konsekwencji często zgon. Aktualny wariant Omikron, jak przekazał dr Karpiński, nie powoduje tak gwałtownych objawów, jednak bardzo szybko się rozprzestrzenia i może dotknąć zarówno osoby starsze, jak i w pełni sił.

- Dlatego, jeśli mamy jakąkolwiek infekcję, należy zostać w domu i pozwolić organizmowi odpoczywać. Większość objawów infekcji wirusowych zmniejsza się w ciągu dwóch dni, jeśli po takim czasie nie ulegną zmianie, wówczas należy udać się do lekarza i stosować do jego zaleceń - powiedział.

Podkreślił, że niezwykle ważne jest noszenie maseczek ochronnych, zwłaszcza w aptekach i ośrodkach zdrowia - rząd przedłużył ten obowiązek do końca kwietnia.

Pytany o pogorszenie ogólnego stanu zdrowia Polaków w ciągu ostatnich dwóch latach stwierdził, że to skutek m.in. „długu zdrowotnego” zaciągniętego w czasie pandemii. - Wówczas pacjenci nie zgłaszali się na diagnostykę, na leczenie profilaktyczne, ze względu na m.in. lęk, jaki im wtedy towarzyszył.

Dodał, że m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia w odpowiedzi wprowadził bezpłatne programy profilaktyczne. - Chodzi głównie o to, żeby osoby, które zaniechały tych badań w czasie pandemii, mogły je teraz bezpłatnie wykorzystać - dodał.

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, czyli nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną, mającego na celu ułatwienie pacjentowi równego dostępu do opieki na terenie całego kraju.- To jest bardzo dobra decyzja, oczekiwana przez pracowników ochrony zdrowia i rozwiązanie niezwykle korzystne dla pacjentów - stwierdził dr Jerzy Karpiński.

- Ustawa wprowadza m.in. funkcję koordynatora, finansowanego przez NFZ, który będzie pacjenta onkologicznego prowadził w całym procesie, będzie tłumaczył np. gdzie i do kogo się zgłosić, jakie badania najpierw wykonać. Co ważne, pacjent będzie robił badania wg. jednolitego standardu. To znaczy, że ich kolejność będzie wykonywana w całej Polsce w taki sam sposób. Wszystkie ośrodki będą się ze sobą komunikować, po to, by nie wydłużać procesu diagnostyki - wyjaśnił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ms/zn

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: dr Jerzy Karpiński