źródlo: www.ipn.gov.pl
Postać generała Władysława Andersa, jego droga życiowa i osiągnięcia były tematem kolejnego Przystanku Historia, cyklu spotkań organizowanych w Koszalinie przez Instytut Pamięci Narodowej.

Bezpośrednim przyczynkiem do dyskusji była promocja albumu poświęconemu generałowi, którego autorami są dwaj koszalińscy naukowcy, profesorowie Bogusław i Michał Polakowie.

Prof. Bogusław Polak podkreślił, że album to także biografia generała. - De facto jest to książka biograficzna. Prowadzimy dzieje generała od dzieciństwa do śmierci, wraz z tym, co wniósł do historii naszego narodu i jakie są przesłania dla nas z jego działalności wynikają - mówił profesor.

Prof. Michał Polak stwierdził z kolei, że generał Anders to przykład wielkiego polskiego patrioty. - To był żołnierz z krwi i kości. Taki wzorzec, bohater, niezwykle odważny człowiek, ale to nie była odwaga szalona. Jeśli się w coś angażował, to było to zaangażowanie na sto procent - opisywał.

Organizator koszalińskiego Przystanku Historia Rafał Semołonik z IPN, podkreślał, że Koszalin jest ośrodkiem badań życia i działalności m.in. generała Andersa. - Ta praca badawcza trwa prawie 40 lat. Okazuje się, że jest to najważniejszy ośrodek w Polsce badający dzieje nie tylko generała, ale także 2. Korpusu Polskiej Armii. Dla mnie, jako mieszkańca Koszalina, jest to bardzo budujące - powiedział.

Album „Generał Broni Władysław Anders 1992-1970 Czyny i Pamięć” wydany został przez Instytut Pamięci Narodowej.

kk/zas

Posłuchaj

prof. Bogusław Polak prof. Michał Polak Rafał Semołonik, IPN