Kwiaty, specjalny dyplom i nagroda finansowa – tak starostwo białogardzkie uhonorowało Wiktorię Chołuj z klubu AKS Białogard, która kilka dni temu po raz trzeci z rzędu została mistrzynią Europy do lat 23 w zapasach.

Wiktora Chołuj zdobyła swój trzeci złoty medal mistrzostw Europy U23 w czasie zawodów w Bukareszcie. W finale Polka pokonała Ukrainkę Irynę Zabłocką 11:0. W turnieju nie straciła ani jednego punktu technicznego. W ćwierćfinale zwyciężyła Rumunkę Paulę Rotaru 11:0, a w półfinale Węgierkę Noemi Szabados 7:0.

Zawodniczka przyznaje, że na początku kariery sportowej nie przypuszczała, że wystarczy jej cierpliwości, by zajść tak daleko: - Kiedy zaczęłam trenować zapasy byłam jedyną dziewczyna w klubie. Mało kto przypuszczał, że będę tak długo trenować, a na pewno nikt nie wierzył, że będę miała takie osiągnięcia.

- Wiktoria od najmłodszych lat intensywnie trenuje zapasy. Ma silną wolę walki, jest dobrze przygotowana technicznie, fizycznie i psychicznie. Wszystkie te atuty dają jej przewagę i możliwość wygrywania takich turniejów jak mistrzostwa Europy - ocenił Cezary Jastreb, klubowy trener mistrzyni Europy z AKS Białogard.

Piotr Pakuszto, starosta białogardzki podkreślił, że sukcesy zapaśniczki z Białogardu są wizytówką regionu: - Białogard jest miastem zapasów, ale takiej zawodniczki jak Wiktoria Chołuj w historii miasta i powiatu białogardzkiego jeszcze nie było. Jest wybitną zapaśniczką, którą wspieramy i z całych sił jej kibicujemy.

Przed Wiktorią Chołuj teraz start w mistrzostwach Polski, a docelowo udział w mistrzostwach świata, gdzie będzie można zapewnić sobie start w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.