fot. Przemysław Grabiński/ Polskie Radio Koszalin
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli: burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik, wicestarosta powiatu wałeckiego Jolanta Wegner oraz prof. Dariusz Skalski i prof. Mariusz Wojtalik z Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu.

Piotr Pawlik - burmistrz Mirosławca

Piotr Pawlik opowiedział o planach utworzenia w Mirosławcu wirtualnej strzelnicy. Samorząd chce pozyskać środki na ten cel z rządowego programu.

- 31 marca powinna ukazać się lista z lokalizacjami strzelnic - powiedział burmistrz. - To pomysł skierowany głównie do młodzieży, chociaż wydarzenia ostatniego roku zwiększyły zainteresowanie strzelectwem także u starszych osób. Strzelnica ma mieścić się w Ośrodku Kultury w Mirosławcu. - Tam jeszcze do niedawna funkcjonowała strzelnica w ramach Ligi Obrony Kraju. Ta będzie jednak zdecydowanie nowocześniejsza i bezpieczniejsza.

Burmistrz Mirosławca mówił też o pomyśle lokalnych samorządów, by uczynić z Wału Pomorskiego regionalną markę turystyczną. Zaprosił także na powracający po trzech latach przerwy Festiwal Żubra.

Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca

Jolanta Wegner - wicestarosta powiatu wałeckiego

Wicestarosta powiatu wałeckiego opowiedziała o planach rozwoju Lokalnego Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje”. -  Pierwszą sprawą są nowe technologie. Posiadamy już gogle do wirtualnej rzeczywistości, ale zależy nam, by na podstawie technologii VR zorganizować pracownie do symulacji różnego rodzaju urządzeń, w których mogliby szkolić się uczniowie z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego.

- Myślimy także o rozbudowie sali informatycznej. Chcemy zmienić też otoczenie Centrum, m.in. zmodernizować ciągi piesze, czy wyremontować dach. Składamy wnioski na ten cel do rządowego programu Polski Ład - dodała.

Jolanta Wegner, wicestarosta powiatu wałeckiego

Prof. Dariusz Skalski - rektor Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu i prof. Mariusz Wojtalik - prorektor ds. rozwoju i nauki ANS

Rektor Akademii Nauk Stosowanych prof. Dariusz Skalski i prorektor ds. rozwoju i nauki prof. Mariusz Wojtalik zachęcali młodzież do wstąpienia w szeregi wałeckiej uczelni. - Wyróżniamy się jakością kształcenia, mamy bardzo dobrą bazę laboratoryjną, która cały czas jest ulepszana. Jednak naszą siłą jest przede wszystkim bardzo dobra kadra.

Uczelnia współpracuje także z lokalnym biznesem. - Od lat rozmawiamy z przedsiębiorcami z okolic i tak naprawdę kształcimy inżynierów pod ich wymagania. Na podstawie tych rozmów staramy się ukierunkować specjalności typowo pod ich potrzeby kadrowe.

Przedstawiciele Akademii mówili także o prowadzonych i planowanych inwestycjach na uczelnianym kampusie.

Prof. Dariusz Skalski - rektor Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu i prof. Mariusz Wojtalik - prorektor ds. rozwoju i nauki ANS