fot. PAP/EPA/NECATI SAVAS
Zdecydowaliśmy o rozpoczęciu w parlamencie Turcji procesu ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO - powiedział w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, komentując przeprowadzoną w Ankarze rozmowę z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto

Erdogan podkreślił, że "Finlandia podjęła konkretne działania mające doprowadzić do wypełnienia złożonych wcześniej przez Helsinki obietnic". - NATO będzie silniejsze, gdy Finlandia zasili szeregi sojuszu - dodał turecki prezydent.

Zaznaczył, że ma nadzieję, że wniosek Finlandii zostanie w Turcji ratyfikowany przed zaplanowanymi na 14 maja wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi.

Komentując rozpatrywanie wniosku szwedzkiego, Erdogan powiedział, że "rozmowy ze Sztokholmem będą kontynuowane na bazie zasad Sojuszu i naszego podejścia do walki z terroryzmem". - Wysłaliśmy Szwecji listę 120 terrorystów i żaden z nich nie został poddany ekstradycji - podkreślił prezydent Turcji.

- To z całą pewnością bardzo ważna wiadomość dla całej Finlandii - powiedział fiński prezydent, dziękując za ogłoszoną przez Erdogana decyzję. Dodał jednocześnie, że "członkostwo Finlandii w NATO nie będzie pełne bez Szwecji".

Finlandia i Szwecja zaczęły formalnie ubiegać się o członkostwo w NATO w maju ubiegłego roku w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Dotychczas spośród 30 członków sojuszu jedynie Turcja i Węgry nie przeprowadziły wymaganej ratyfikacji akcesji obu tych państw.

PAP/aj/ar