Funkcjonariusze po ostatnich doniesieniach medialnych wszczęli z urzędu postępowanie w sprawie sobotniego meczu Żaka Koszalin z Kotwicą Kołobrzeg. Policjanci będą sprawdzać, czy mecz odbył się jako nielegalna impreza masowa.

W środę informowaliśmy, że członkowie zarządu Sensation Kotwicy Kołobrzeg zarzucili Żakowi Koszalin, że sobotnie derby były nielegalną imprezą masową. Twierdzą, że na trybunach w Hali Gwardii zasiadło około tysiąca osób, a w protokole podano, iż było ich jedynie 286. Zgodnie z prawem, aby impreza nie miała charakteru masowego, w koszalińskiej hali mogło zasiąść do 299 kibiców.

Większa liczba oznacza, że wydarzenie to impreza masowa, a to nakłada na organizatora obowiązek wystąpienia do prezydenta miasta z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie takiej imprezy. Musi on również zwrócić się komendantów policji i staży pożarnej, a także do zespołów ratownictwa medycznego i państwowego inspektora sanitarnego z wnioskami o wsparcie organizacji wydarzenia i jego zabezpieczenie.

Wyjaśnień od Żaka domaga się koszaliński ratusz. Sprawą zainteresowała się też policja, która zbiera materiał dowodowy.

- Będziemy gromadzić materiały dowodowe sprawdzające legalność tej imprezy: nagrania z monitoringu, filmy, dokumentację fotograficzną. Wezwiemy również do wyjaśnienia prezesa klubu i inne osoby, które brały udział w organizacji tego przedsięwzięcia. Materiały, które zgromadzimy zostaną przekazane Prokuraturze Rejonowej w Koszalinie do oceny prawnej - poinformowała nadkomisarz Monika Kosiec, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Jak poinformował rzecznik prasowy prezydenta Koszalina Robert Grabowski, do Zarządu Obiektu Sportowych w Koszalinie jeszcze nie wpłynęło pismo ze szczegółowymi wyjaśnieniami w sprawie sobotniego meczu.

Prezes klubu Kazimierz Okińczyc dwa dni temu wydał oświadczenie, w którym stwierdza m.in. że „ dla bezpieczeństwa zwiększono liczebność ochrony i policji. Zapewniono też opiekę medyczną. Podjęte działania spowodowały, że mecz odbył się bez ekscesów i burd”.

Za organizowanie imprezy masowej bez wymaganego zezwolenia grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do nawet ośmiu lat.

Radosław Zmudziński/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

nadkomisarz Monika Kosiec, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie