fot. Jarosław Banaś/prk24
Janusz Grudnik, opozycjonista i prezes Stowarzyszenia Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80” oraz mec. Edward Stępień, autor książek o historii współczesnej miasta współwydawanych przez IPN, a także sekretarz Stowarzyszenia Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80” byli gośćmi „Otwartej Anteny” w „Studiu Kołobrzeg”.

W rozmowie z Jarosławem Banasiem krytycznie ocenili stan wiedzy o historii najnowszej Kołobrzegu. Podali przykłady fałszywych opracowań historycznych, a także niewłaściwej, niespójnej oceny walk o miasto i czasów powojennych w Kołobrzegu.

- Ofiara polskiego żołnierza w walkach o miasto była niepotrzebna, a to, co robiła armia radziecka w Kołobrzegu w 1945 roku obserwowane jest obecnie na Ukrainie. Ten sposób prowadzenia wojny i grabieży nie uległ zmianie - mówił Edward Stępień.

Natomiast Janusz Grudnik wskazał przykłady nagannej akceptacji barbarzyństwa niemieckiego i radzieckiego po wojnie i kultywowania pamięci o oprawcach.

- Pomódlmy się za tych młodych ludzi, którzy tutaj, w tak wielkiej liczbie zginęli, bo im się należy pamięć i szacunek - podsumował rozmowę mec. Stępień.

W niedzielę o godz. 10, w kołobrzeskiej bazylice zostanie odprawiona msza św. w intencji uczestników walk w marcu 1945 roku.

jb/zas

Posłuchaj

„Otwarta Antena”: o polityce historycznej w Kołobrzegu