fot. pixabay
Ta dyskusja, to między innymi efekt trwającego w Sejmie protestu osób z niepełnosprawnościami, które domagają się przede wszystkim podwyższenia renty socjalnej.

1588,44 zł brutto - tyle od 1 marca 2023 roku wynosi renta socjalna, którą otrzymują osoby niezdolne do samodzielnej pracy. One jednak podkreślają, że do samodzielnego życia potrzebują dużo większego nakładu finansowego.

Pan Mateusz mieszka sam i utrzymuje się z renty socjalnej i dodatku pielęgnacyjnego. Przyznaje, że z tych pieniędzy nie wystarcza na wszystko. Dlatego musi dobrze gospodarować budżetem, zwłaszcza teraz, kiedy wszystko drożeje. Czas lubi spędzać na warsztatach Terapii Zajęciowej przy PSONI. Z panem Mateuszem spotkała się Anna Winnicka.

materiał Anny Winnickiej

Zenon Walczak jest prezesem koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Chorych z Przepukliną Oponowo-Rdzeniową i ojcem 19-latki z tą chorobą. Zdecydowana większość chorych używa wózków, ale wydatków, jak mówi pan Zenon, jest znacznie więcej i tylko częściowo są refundowane. Z panem Zenonem spotkała się Joanna Lejtan.

materiał Joanny Lejtan

Urszula Borzęcka, zastępca dyrektora ds. wspierania rodziny w koszalińskim Centrum Usług Społecznych powiedziała, na jakie świadczenia w tej placówce mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie.

materiał Renaty Pacholczyk