fot. Marcin Turalski/ Polskie Radio Koszalin
16 marca 1959 roku, po prawie pół wieku funkcjonowania, zlikwidowano w mieście tramwaje. Słupsk był jednym z pierwszych miast pomorskich, w którym uruchomiono ten rodzaj komunikacji miejskiej.

Pierwsze tramwaje w Słupsku wyjechały w 1910 roku. W mieście funkcjonowały 2 linie tramwajowe. W latach 1945 -1947 ze względu na zniszczone przeprawy na Słupi podzielono je na 4 części. Przez krótki czas po wojnie funkcjonowała też 3 linia – ze Starego Rynku do zajezdni na Kopernika, która została zamknięta ze względu na niską frekwencję. Likwidacja linii tramwajowych nastąpiła wskutek decyzji władz centralnych. Podyktowana była względami ekonomicznymi, brakiem możliwości modernizacji sieci i remontu starego poniemieckiego taboru. „Trajtki” lub jak określano je potocznie „przecinaki”, na trwałe wpisały się w pejzaż miasta. Powstała o nich nawet piosenka, którą napisał słupski muzyk Roman Pawlaczyk.

„Ballada o słupskich tramwajach”

Słupsk był pierwszym z 7 miast w Polsce, które straciły tramwaje. Zastąpione zostały przez autobusy. Pierwsze z nich na ulicach miasta pojawiły się już w listopadzie 1958 roku.

Historii tramwajów poświęcona jest też książka pasjonata komunikacji miejskiej Michała Szymajdy. Wiele ciekawych szczegółów odkrył też w swojej rozprawie doktorskiej Piotr Wyrwa, autor pierwszej rozprawy naukowej poświęconej komunikacji miejskiej w latach 1945-2015.
O słupskich tramwajach rozmawiał z naukowcem Piotr Głowacki. pg/mt

rozmowa Piotra Głowackiego z dr. Piotrem Wyrwą