fot. fb.com/Zachconiopomorski Urząd Wojewódzki
Powiat drawski otrzymał wsparcie z Funduszu Autobusowego na uruchomienie i obsługę linii Złocieniec - Kalisz Pomorski. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim umowę na dofinansowanie podpisał wicestarosta drawski Waldemar Włodarczyk.

Jak podkreślił wicestarosta, to kolejne środki, jakie trafiają do powiatu z Funduszu Autobusowego. Dzięki rządowemu dofinansowaniu drawski samorząd uruchomił w tym roku połączenie autobusowe ze Złocieńca do Kołobrzegu.

W ramach Funduszu Autobusowego samorządy otrzymują dofinansowania na uruchomienie nowych lub odtworzenie zlikwidowanych linii autobusowych. W tym roku zachodniopomorskim samorządom przekazano na ten cel łącznie prawie 26,5 miliona złotych.

- To jest naprawdę spora kwota, która pozwala w dużej mierze sfinansować te połączenia. Z takiej możliwości skorzystało w tym roku 56 samorządów, w których funkcjonuje dzięki temu 276 linii - przekazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak podkreślił wojewoda, funkcjonujący od 2019 roku Fundusz Autobusowy pozwala skutecznie likwidować wykluczenie komunikacyjne. - Chcemy, żeby Polacy planowali swoją przyszłość także w mniejszych miejscowościach i wioskach. Jednak żeby tak było, muszą mieć bardzo podobne, a najlepiej takie same możliwości rozwoju, jak mieszkańcy większych ośrodków - powiedział.

Od 2019 roku z Funduszu Autobusowego do zachodniopomorskich samorządów trafiło 57 milionów złotych. Udało się dzięki temu uruchomić 770 linii autobusowych.

ap/zn

Posłuchaj

Waldemar Włodarczyk, wicestarosta drawski Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski (cz.1) Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski (cz.2)