fot. prk24.pl
W piątek Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie obchodzi 31-lecie. Z tej okazji w studiu Polskiego Radia Koszalin gościliśmy mjr Katarzynę Tomczak, rzecznik prasową komendanta koszalińskiego COSSG, która opowiedziała m.in. o znaczeniu tej placówki dla bezpieczeństwa kraju.

- 31. rocznica utworzenia Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej to uroczystość o bardzo symbolicznym znaczeniu - zaznaczyła mjr Tomczak. - Służy podkreśleniu dokonań naszych funkcjonariuszy i pracowników, którzy swoją codzienną służbą budują tożsamość ośrodka i przyczyniają się do rozwoju i utrzymania wysokiego poziomu kształcenia. Wielu z nich wystąpi dziś po wyróżnienia, bo tak jak ośrodek, obchodzą swój jubileusz pracy - przekazała.

Jak dodała, dzisiejsze święto dedykowane jest także przyjaciołom i partnerom szkoły. - To dobre duchy naszej placówki. Ci ludzie, którzy na co dzień wspierają działalność ośrodka, są dla nas bardzo ważni. Bez ich obecności nasze funkcjonowanie byłoby znacznie trudniejsze.

Rzecznik komendanta koszalińskiego ośrodka zaznaczyła, że szczególnie wymagające dla całej formacji były wydarzenia ostatnich lat, m.in. pandemia koronawirusa, zagrożenie granicy zewnętrznej i wojna w Ukrainie. Jak podkreśliła, te zdarzenia pokazały także, jaką istotną rolę odgrywają ośrodki szkolenia. - Przygotowujemy funkcjonariuszy, by pełnili służbę w bezpośredniej ochronie granicy państwa jak najlepiej i jak najbardziej profesjonalnie. Straż graniczna jest bardzo małą formacją, bo liczymy niespełna 15 tys. funkcjonariuszy, ale bierzemy czynny udział w budowaniu i tworzeniu systemu bezpieczeństwa państwa.

Zwróciła uwagę na niezwykle szeroką i zaawansowaną ofertę koszalińskiego ośrodka, który, jak zapewniła rzecznik, cały czas dostosowuje ją do obecnej sytuacji geopolitycznej. - Oferta szkoleniowe ośrodka w Koszalinie obejmuje ponad 130 odrębnych programów. Przez te 31 lat przeszkoliliśmy niespełna 140 tys. absolwentów. To ogromne liczby.

- W centralnym ośrodku wykładają specjaliści z ogromnym doświadczeniem – mówiła i dodała, że koszaliński ośrodek nie zajmuje się wyłącznie szkoleniami funkcjonariuszy w służbie przygotowawczej.  - Poza tym nasi wykładowcy odpowiedzialni są za prowadzenie szkoleń w obszarze czynności dochodzeniowo-śledczych i operacyjno-rozpoznawczych. Naszą domeną jest obszar kontroli transportu drogowego, kontroli radiometrycznej i ochrony radiologicznej.

Zaznaczyła, że ośrodek jako jedyny realizuje szkolenia z zakresu działań interwencyjnych na morzu. - Szkolimy jednostki pływające Straży Granicznej dla morskiego oddziału naszej formacji.

- Od 1992 zajmujemy się niezmiennie kształceniem i przygotowaniem funkcjonariuszy naszej formacji do realizacji zadań w bezpośredniej ochronie granicy państwowej. Dzisiaj, w nasze święto, chcemy to szczególnie zaznaczyć - powiedziała mjr Katarzyna Tomczak.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

jr/aa/zn

Posłuchaj

rozmowa Jarosława Rochowicza i Adriana Adamowicza z mjr Katarzyną Tomczak