fot. pixabay

Pan Tomasz ciężko przeszedł Covid, potrzebował długiej rehabilitacji. Miał to szczęście, że trafił do szpitala w Kańsku, i tam otrzymał fachową pomoc. Jednak podkreśla, że z perspektywy czasu - to jak przechodzimy chorobę i jak po niej się czujemy, jak szybko wracamy do poprzedniej aktywności - zależy w wielu przypadkach od nas samych. Nie zawsze potrzebny jest szpital, rehabilitant, ale potrzebna jest przede wszystkim zmiana trybu życia. Czy wobec tego rzeczywiście do formy można wrócić bez rehabilitacji?

materiał Renaty Pacholczyk

Dzięki rehabilitacji, pacjenci, który chorowali na COVID-19 i mają problemy z oddychaniem, dusznościami czy ogólnym osłabieniem, mogą szybciej powrócić do pełnej sprawności. Tego typu program pomocy prowadzi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku. Ma on na celu m.in. wesprzeć pacjentów fizjoterapeutycznie poprzez wzmocnienie funkcji oddechowych, poprawę tolerancji wysiłku oraz złagodzenie lęku związanego z zakażeniem. O szczegółach projektu opowiedziała fizjoterapeutka dr n. med. Agnieszka Grochulska ze słupskiego szpitala.

materiał Tomasza Trana

Jednym z skutków pocovidowych jest depresja, którą nie zawsze łączymy z przebytą chorobą. Dlatego tak ważne jest aby nie bagatelizować takich symptomów jak zmiana nastroju, przemęczenie czy problemy ze snem - wskazuje psychiatra Ewa Giza.

materiał Anny Winnickiej