fot. nck.pl
Trwa kampania społeczno-edukacyjna „Ojczysty - dodaj do ulubionych”, zainicjowana przez Radę Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury 21 lutego 2012 roku w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, mająca na celu promowanie języka polskiego jako wartości.

Podstawowym celem kampanii jest kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Kultury. Akcja, poprzez swój charakter społeczno-edukacyjny ma przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków; ma przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika, i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Poprawne mówienie ułatwia komunikację językową. Osoba, która wypowiada się poprawnie, łatwiej nawiązuje kontakty, zdobywa informacje, szybciej się uczy i rozumie czytane fakty. Jednak zdaniem Doroty Drzewieckiej, nauczycielki języka polskiego każdy z nas wypowiada się w określony sposób i dlatego nie ma ram których powinniśmy się trzymać bezwarunkowo.

Z Dorotą Drzewiecką spotkała się Anna Winnicka.

materiał Anny Winnickiej

Za sprawą licznych projektów oraz działań edukacyjnych, zachęcają do czytelnictwa, a co za tym idzie do poprawnego i sprawnego posługiwania się językiem ojczystym. To właśnie biblioteki są jednymi z tych miejsc, gdzie promowany jest język polski, gdzie podkreśla się jak istotna jest dbałość o niego.

O tego typu działaniach Tomaszowi Tranowi opowiedziała bibliotekarka Małgorzata Karczewska z filii nr 6 w Koszalinie.

materiał Tomasza Trana