fot. prk24
Gościem porannego „Studia Bałtyk” był Piotr Müller, rzecznik rządu, słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk mówił m.in. o rozwoju Środkowego Pomorza oraz o tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W czasie rozmowy padła też deklaracja dotycząca przekształcenia Akademii Pomorskiej w uniwersytet.

- Na rozwój Pomorza Środkowego należy patrzeć w kompleksowy sposób. Słupsk i Koszalin to dwa największe miasta z niewykorzystanym potencjałem, głównie ze względu na trudności komunikacyjne - mówił poseł poproszony o podsumowanie sobotniej konferencji „Rozwój Koszalina i powiatu koszalińskiego szansą dla całego regionu”. Dodał, że trwająca właśnie budowa sieci dróg ekspresowych w naszym regionie, te problemy zlikwiduje.

Zauważył także, że współpracę obu miast bardzo dobrze widać na przykładzie rozwoju strefy ekonomicznej (w Koszalinie funkcjonuje podstrefa „Koszalin” Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).

Wyjaśnił też, że nie są obecnie prowadzone żadne działania zmierzające do utworzenia województwa środkowopomorskiego. - Nie dyskutujemy na temat reformy samorządu terytorialnego. Skupiamy się na tym, aby Pomorze Środkowe powstawało w praktyce, a nie na papierze. Świadczy o tym choćby ogłoszona przeze mnie informacja, że Akademia Pomorska w Słupsku zostanie przekształcona w Uniwersytet Pomorski. Wszystko wskazuje na to, że stanie się to jeszcze w tym roku - poinformował poseł.

Piotr Müller mówił też o tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Lista inwestycji, które uzyskały w jej ramach finansowanie, będzie lada chwila opublikowana, a do samorządów trafi ponad dwa miliardy złotych. - Pieniędzy dla regionu słupskiego, czyli dla powiatu i gmin, jest sporo, to ponad 7 mln złotych - powiedział poseł. Zdradził, że trafią one m.in. do Ustki, gminy Kępice i powiatu słupskiego na dwie drogi, w gm. Potęgowo i gm. Ustka.

Skupiamy się na tym, aby Pomorze Środkowe powstawało w praktyce, a nie na papierze Piotr Müller

Gość pytany był także o sejmowe prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Przypomnijmy, Senat wprowadził do niej 14 poprawek. - Chcemy te poprawki odrzucić. Nie boję się o większość. Zależy nam na tym, żeby ta ustawa weszła w życie - powiedział.

Mówił też o tzw. „ustawie wiatrakowej”, która jest kolejnym kamieniem milowym, wypełnienie którego jest konieczne, by KE odblokowała pieniądze z polskiego KPO. Poseł stwierdził, że obecny kształt ustawy to „zdrowy kompromis” uwzględniający głos lokalnych społeczności.

Część rozmowy poświęcona była planowanej wizycie w Polsce prezydenta USA. - Oczywiście jest to ogromny gest polityczny, ale nie tylko o gest tu chodzi. Stany Zjednoczone stoją na czele sojuszu, który pomaga walczącej Ukrainie i dzięki któremu my możemy się czuć bezpiecznie - podsumował rzecznik rządu.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/zas

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Piotr Müller