fot. Akademia Pomorska w Słupsku/Facebook
W tym roku Akademia Pomorska ma szansę stać się Uniwersytetem Pomorskim i od przyszłego roku akademickiego rozpocząć swoje działania już jako Uniwersytet Pomorski - ogłosił w sobotę Słupsku rzecznik rządu, poseł ziemi słupskiej Piotr Müller.

O rozpoczęciu formalnej drogi Akademii Pomorskiej w Słupsku do przekształcenia w Uniwersytet Pomorski rzecznik rządu poinformował podczas wspólnej konferencji prasowej z rektorem uczelni dr. hab. inż. Zbigniewem Osadowskim, prof. Akademii Pomorskiej.

- W tym roku Akademia Pomorska ma szansę stać się Uniwersytetem Pomorskim i od przyszłego roku akademickiego rozpocząć swoje działania już jako Uniwersytet Pomorski, tym samym zwiększyć prestiż, rozpoznawalność - powiedział Müller.

Poinformował, że po konsultacji z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem edukacji i nauki w ciągu najbliższych dni zostanie skierowany do wykazu prac legislacyjnych rządu wniosek Rady Ministrów o wpisanie projektu ustawy o przekształcenie Akademii Pomorskiej w Uniwersytet Pomorski w Słupsku.

Następnie, zgodnie ze ścieżką legislacyjną, projektem zajmie się Sejm i Senat. Rzecznik rządu zaznaczył, że „zrobi wszystko”, by projekt do Sejmu trafił jeszcze przed wakacjami. Jeśli zostanie uchwalony, trafi do prezydenta RP.

- To dzień, na który czekała chyba nie tylko cała społeczność akademicka Akademii Pomorskiej w Słupsku, ale również wszyscy mieszkańcy Środkowego Pomorza. To dowód na to, że strategia, która kilka lat temu została przyjęta przez władze Akademii Pomorskiej przyniosła sukces. Wyniki ewaluacji doprowadziły do tego, że Akademia Pomorska ma w tej chwili siedem uprawnień do nadawania stopnia doktora w siedmiu dyscyplinach, w trzech różnych dziedzinach. Jest uczelnią wieloprofilową -
mówił Müller.

Podkreślił, że takie miasta, takie regiony jak Słupsk, jak Środkowe Pomorze, „zasługują na dobre kształcenie, na dobre badania naukowe, również na docenienie tego typu działalności przez władze państwowe - dlatego taki ruch ze strony rządu”.

Rektor Zbigniew Osadowski zwrócił uwagę, że uczelnia od lat prowadzi działania w zakresie poprawy jakości badań naukowych, jak też jakości kształcenia, konsekwentnie się rozwija. Zaznaczył, że dzięki wsparciu rządu - podkreślił przy tym rolę posła Müllera - uczelnia poprawiła swoją infrastrukturę.

- Powstały nowe pracownie i laboratoria, powstały nowe kierunki kształcenia, znacząco zwiększono ilość środków finansowych na badania naukowe. W ostatnim czasie (…) uruchomiliśmy szkołę doktorską. W wyniku tych działań, w trakcie oceny ewaluacyjnej, która odbywa się co cztery lata we wszystkich ośrodkach naukowych, Akademia Pomorska zyskała dotąd największą liczbę uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego - powiedział Osadowski.

Akademia Pomorska powstała w 1957 roku jako Studium Nauczycielskie, potem została przemianowana na Wyższą Szkołą Pedagogiczną. Obecną nazwę zyskała w 2006 roku.


PAP/aj