fot. Paweł Drożdż/ Polskie Radio Koszalin
Około miliona złotych może kosztować renowacja wieży zabytkowego kościoła pw. św. Jacka w Słupsku. Została ona uszkodzona podczas lipcowej wichury. Piorun uderzył wtedy w iglicę, która złamała się i  spadła na fragment dachu.

Podczas zabezpieczania obiektu okazało się, że ze względu na zły stan techniczny należy zdemontować hełm uszkodzonej wieży i poddać go konserwacji: - Całość prac musi sfinansować parafia, a chodzi nawet milion złotych. My nie posiadamy takich środków. Nie mamy takich mocy, żeby je zebrać. Dlatego zwracamy się z gorącym apelem o pomoc - powiedział ks. Józef Domińczak, proboszcz parafii pw. św. Jacka, dodając, że na władze miasta trudno mu w tej sprawie liczyć.

Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku podkreśliła na naszej antenie, że nie można wyremontować wieży kościoła z pominięciem kosztownej renowacji iglicy: - Jest to obiekt, który w swojej kompletnej formie został wpisany do rejestru zabytków i należy go przywrócić do pierwotnego kształtu. Dokładny koszt renowacji wieży kościoła św. Jacka w Słupsku będzie znany po wykonaniu ekspertyzy. Kościół św. Jacka w Słupsku od początku był związany z Księstwem Słupskim i Zamkiem Książąt Pomorskich. Pierwsze wzmianki o jego lokalizacji pojawiają się w drugiej połowie XIII wieku.

pd/mt

Posłuchaj

ks. Józef Domińczak, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Słupsku Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, WUOZ w Gdańsku, delegatura w Słupsku