fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Domena Publiczna
98 lat temu w niedzielny wieczór, o godzinie 18.00, w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta, inżynier Roman Rudniewski powiedział do mikrofonu pierwsze słowa. Datę tę uznaje się za początek polskiej radiofonii.

„Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów” - takimi słowami rozpoczyna się historia radia w Polsce. Był to próbny program, jednak ten właśnie eksperyment techniczny poprzedził powstanie Polskiego Radia, co miało miejsce 18 sierpnia 1925 roku.

W latach 30. pojawiła się możliwość przeprowadzania transmisji radiowych z koncertów, czy zawodów sportowych z różnych miejsc na świecie. Dzięki nim słuchacz mógł przenosić się do najbardziej oddalonych zakątków.

Nie do przecenienia była rola Polskiego Radia podczas II wojny światowej. Rozgłośnia umożliwiała docieranie z informacjami za linię frontu, między innymi do krajów okupowanych przez Niemcy, pełniła funkcje dywersyjne, budowała poczucie jedności, podtrzymywała ducha oporu oraz wiarę w zwycięstwo.

Od początku września 1939 roku, dzięki Polskiemu Radiu, ludność stolicy dowiadywała się o sytuacji w mieście i o postępach w walkach. Kiedy w pierwszych dniach wojny Niemcy zniszczyli radiostację w Raszynie, jej funkcję przejęła Warszawa Druga. Nadawała od 7 do 23 września, między innymi słynne przemówienia prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego, który informował o stanie miasta, dodawał otuchy i mobilizował do walki.

Przez 98 lat Polskie Radio przeszło między innymi od nagrywania na stalowej taśmie do programu cyfrowego.

W kraju jest także 17 spółek regionalnych Polskiego Radia. Od 70 lat ze słuchaczami jest Polskie Radio Koszalin.

red./zas