fot. prk24
Gościem porannego „Studia Bałtyk” był senator Kazimierz Kleina z Platformy Obywatelskiej. W rozmowie z Mateuszem Sienkiewiczem mówił m.in. o wczorajszym przyjęciu przez Senat ustawy o Sądzie Najwyższym. Padło także pytanie o to, czy senatorowie wywodzący się ze środowiska opozycyjnego będą celowo opóźniać prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym.

- Senatorowie zagłosowali za poprawkami zgłoszonymi przez komisje senackie i czynią tę ustawę zgodą z Konstytucją - powiedział senator, pytany o wczorajsze przegłosowanie ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma wypełnić tzw. kamień milowy, niezbędny do otrzymania pieniędzy z unijnego Krajowego Planu Odbudowy. Izba wyższa wprowadziła jednak do przepisów 14 poprawek. - Nie jesteśmy w Senacie od tego, aby ustawy odrzucać, ale aby je poprawiać. Oczekujemy, że Sejm przyjmie te poprawki - dodał.

Na pytanie o to, czy Senat będzie celowo przedłużał prace nad postulowanymi przez PiS zmianami w Kodeksie wyborczym tak, by nie obowiązywały one w czasie jesiennych wyborów parlamentarnych, senator Kleina powiedział: - Czasem nam zarzucają, że w 2011 roku, też przed wyborami, wprowadziliśmy zmiany. Ale nad tamtą ustawą pracowaliśmy od roku 2008, była szeroko konsultowana, wszyscy wiedzieli, czego dotyczy. Teraz to jest „wrzutka” grupy posłów. Prawo można zmieniać, ale z należytym wyprzedzeniem. Wydaje się, że będzie wniosek o odrzucenie tej ustawy.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ms/zas

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Kazimierz Kleina