fot. Jarosław Ryfun/prk24
fot. Jarosław Ryfun/prk24
fot. Jarosław Ryfun/prk24
fot. Jarosław Ryfun/prk24
fot. Jarosław Ryfun/prk24
fot. Jarosław Ryfun/prk24
fot. Jarosław Ryfun/prk24
fot. Jarosław Ryfun/prk24
Kolejny krok w kierunku budowy ekspresowej S11 od Pomorza Środkowego aż po Śląsk. Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił dziś rozpoczęcie postępowania przetargowego na 24-kilometrowy odcinek od Bobolic do Szczecinka.

Jak mówił w Bobolicach wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker, ogłoszenie przetargu było możliwe dzięki zapewnieniu przez rząd finansowania dla całej S11: - Nie trzeba przekonywać mieszkańców regionu, jak ważna to jest droga. Połączy Kołobrzeg, Koszalin, Szczecinek, Pomorze Środkowe, pojezierza drawskie i szczecineckie z siecią dróg ekspresowych i autostrad na obwodnicy Poznania. Dalej będzie prowadziła na Śląsk, tym samym tworząc niezwykle ważny łącznik naszego regionu z resztą Polski.

Wiceminister dodał, że obecnie budowany odcinek od Koszalina do Bobolic ma zostać oddany do użytku jesienią tego roku: - Jest to najszybciej budowany odcinek w Polsce. Pomimo globalnego kryzysu gospodarczego, jest realizowany zgodnie z planem - zapewnił.

Wiceminister środowiska, szczecinecka posłanka PiS Małgorzata Golińska podkreśliła, że prace na tym obszarze zostały zaprojektowane tak, by nie ingerowały w cenne przyrodniczo tereny. - Można planować tak skomplikowane i ważne inwestycje na terenach, które są bogate przyrodniczo nie czyniąc im szkody. Tutaj przechodzimy przez obszary Natura 2000, przez użytek ekologiczny i w związku z tym zostało zaplanowanych bardzo wiele przepustów, kilka górnych przejść dla zwierząt, estakady - wymieniała wiceminister.

Dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner dodał, że planowany odcinek trasy S11 między Bobolicami a Szczecinkiem będzie bardzo dużym przedsięwzięciem inwestycyjnym. - Powstaną dwa węzły drogowe, Wierzchowo i Szczecinek Północ, będzie MOP kategorii II, czyli rezerwa pod stację benzynową, dziesięć dużych przejść dla zwierząt, bo ten teren tego wymagał, oraz 16 innych przepustów - wyliczał.

Wicewojewoda zachodniopomorski Tomasz Wójcik wskazał, że budowa ekspresowej jedenastki nie tylko skróci czas dojazdu nad morze i zwiększy bezpieczeństwo, ale wpłynie także na rozwój gospodarczy regionu. - To jest bezpieczeństwo i komfort, ale też impuls inwestycyjny. Jeśli inwestor szuka lokalizacji do zainwestowania swoich pieniędzy, to interesują go miejsca dobrze skomunikowane z całą Polską i Europą - stwierdził.

Zgodnie z założeniami odcinek S11 Bobolice - Szczecinek ma być gotowy w trzecim kwartale 2026 roku. Szacunkowy koszt jego budowy to nawet półtora miliarda złotych.

ap/zas

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA, poseł PiS (cz.2) Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA, poseł PiS (cz.1) Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska Łukasz Lendner, dyr. GDDKiA w Szczecinie