fot. pixabay.com
Ponad 650 tys. zł trafiło do mieszkańców gminy Kępice w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Wkrótce w gminie ruszy kolejny proekologiczny program „Ciepłe Mieszkanie”.

Maciej Chaberski, wiceburmistrz Kępic poinformował, że program „Czyste Powietrze” cieszy się wielką popularnością. - Nasi mieszkańcy otrzymali blisko 650 tysięcy złotych dofinansowania, przede wszystkim na wymianę starych „kopciuchów” na bardziej ekologiczne piece, głównie na pelet lub gazowe - powiedział.

Kolejnym proekologicznym programem, z jakiego będą mogli skorzystać mieszkańcy gminy będzie „Ciepłe Mieszkanie”. - Pozyskaliśmy ponad milion złotych i w ramach programu mieszkańcy będą mogli zakupić ekologiczne źródła ciepła o podwyższonym standardzie, zamontować ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, albo podłączyć lokal do wspólnego efektywnego źródła ciepła - poinformował wiceburmistrz. Dodał, że wnioski o finansowanie mogą dotyczyć również m.in. wykonania instalacji grzewczych i ciepłej wody, wymiany okien i drzwi oraz sporządzenia dokumentacji projektowej. - Nabór wniosków zostanie ogłoszony w najbliższym kwartale - uzupełnił wiceburmistrz.

W Słupsku, od dekady miasto dofinansowuje mieszkańcom likwidację tzw. kopciuchów. - W ostatnim dziesięcioleciu dofinansowaliśmy wymianę blisko 1300 pieców - poinformowała Katarzyna Guzewska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Słupsku. Słupszczanie, którzy zdecydują się zastąpić „kopciucha” piecem ekologicznym, pompą ciepła, przyłączyć swój dom do miejskiej sieci lub zdecydować się na ciepło uzyskiwane z oze, mogą liczyć na dofinansowanie do 3 lub do 5 tys. złotych.

Słupsk realizuje także program „Czyste powietrze” i zamierza ekoofertę rozszerzyć o program „Ciepłe Mieszkanie”.

sf/zas

Posłuchaj

materiał Sebastiana Ferensa