fot. prk24.pl
Szczecinecki poseł Platformy Obywatelskiej, który w środę był gościem „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Mateuszem Sienkiewiczem, skomentował m.in. wtorkową decyzję kanclerza Olafa Scholza o dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard. Mówił także o dzisiejszych obradach Sejmu w sprawie ustawy wiatrakowej oraz projekcie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

We wtorek wieczorem została ogłoszona decyzja kanclerza Olafa Scholtza o dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard 2. Niemiecki rząd chce również zezwolić na eksport czołgów, które są własnością innych państw, np. Polski: - Wszyscy wiemy, że czasu jest już bardzo mało, szykuje się bowiem ofensywa rosyjska. Ukrainie broń jest niezwykle potrzebna. Decyzję Scholtza upatruję bardziej jako reperkusje przekazanej przez Amerykanów informacji, o tym, że rozważają dostarczenie czołgów Abrams - powiedział Jerzy Hardie-Douglas.

W środę o godzinie 10 rozpoczną się obrady Sejmu. We wtorek komisje ds. energii oraz samorządu rozpatrywały projekty zmiany zapisów tzw. ustawy odległościowej. - Na nowelizację tej ustawy, która w roku 2016 została zmieniona przez PiS i zablokowała rozwój energetyki wiatrowej, czekamy od 7 lat. Mamy obecnie wysokie ceny prądu, ponieważ uzależniliśmy się od węgla. Zablokowana została energetyka wiatrowa, a także fotowoltaika. Jeśli będziemy trzymać się tego, co jest zapisane w projekcie ustawy, to jako PO, poprzemy te rozwiązania - zaznaczył poseł.

Rząd chce usprawnić także dostęp do leczenia onkologicznego. Szpitale, które spełniają kryteria kwalifikacyjne, utworzą Krajową Sieć Onkologiczną. W środę w Sejmie planowane jest pierwsze czytanie tej ustawy: - Będę dziś w Sejmie reprezentował nasze stanowisko w tej sprawie. Ta ustawa jest chwytliwa w tytule, ale niestety jest to zaklinanie rzeczywistości. Nie da się zwiększyć przepustowości większych szpitali onkologicznych. Dzisiaj przedstawię posłom, jak wygląda praca na oddziałach, jak szpitale są przygotowane, a terminy nie są dotrzymywane. Mamy w Polsce najgorszy wynik jeśli chodzi o liczbę onkologów. W kraju, z rozpoznaną chorobą nowotworową, żyje ponad milion osób, a mamy jedynie dwa tysiące onkologów - zwrócił uwagę Jerzy Hardie-Douglas.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ms/aj

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Jerzy Hardie-Douglas