fot. Facebook/ Marek Subocz
Program Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie umożliwia zachodniopomorskim szkołom utworzenie nowoczesnych sal dydaktycznych do nauki biologii, geografii, fizyki czy chemii.

Marek Subocz, prezes WFOŚiGW w Szczecinie podkreślił, że to projekt unikatowy w skali kraju: - Na jego realizację przeznaczyliśmy 575 tysięcy złotych. W ramach niego szkoły podstawowe i średnie otrzymują do 50 tys. złotych dofinansowania na remonty i modernizacje klas, a także na zakup odpowiedniego sprzętu.

Łącznie powstało 13 pracowni, które - jak zaznaczył Marek Subocz - zmieniają podejście do nauk eksperymentalnych czy ekologii: - Dzięki temu programowi dzieci i młodzież mogą uczyć się w sposób nowoczesny i empiryczny. Mogą na przykład poznać, jak działają odnawialne źródła energii.

Według prezesa szczecińskiego WFOŚiGW-u, program może przyczynić się do wytworzenia swoistej mody na nauki przyrodnicze: - Dzięki tego typu klasom część uczniów może zainteresować się biologią czy ochroną środowiska i później rozwijać się w związanych z nimi zawodach.

Eko-pracownie powstały w szkołach m.in. w Koszalinie, Stargardzie, Sianowie, Bierzwniku, Szczecinku i Wałczu. Łączny koszt prac to 640 tys. złotych. Jak zaznaczył Marek Subocz wiele wskazuje na to, że program będzie kontynuowany.

kk/aj

Posłuchaj

Marek Subocz o eksperymentalnej formie eko-pracowni Marek Subocz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie o dofinansowaniu Marek Subocz o rozwijaniu swojej wiedzy w eko-pracowniach