fot. Przemysław Grabiński/ Polskie Radio Koszalin
Szczegóły Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz zapowiedź regionalnej kampanii przed wyborami parlamentarnymi - między innymi te tematy poruszył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Czarnecki.

- Rządowy Program Odbudowy Zabytków to także szansa dla wspólnot mieszkaniowych i prywatnych właścicieli zabytkowych obiektów - powiedział Krzysztof Czarnecki. Trwa nabór wniosków do tego programu i, jak przypomniał parlamentarzysta, nie dotyczy on wyłącznie budynków. - To są także parki, cmentarze oraz wszelkie obiekty zawarte w rejestrze zabytków. Samorządy mogą w ramach programu złożyć nawet do 10 wniosków na dofinansowanie prac.

Z dofinansowania mogą skorzystać także wspólnoty mieszkaniowe będące właścicielami zabytkowych kamienic czy inni prywatni właściciele zabytkowych obiektów. Konieczna jest jednak współpraca w tej sprawie z samorządem. - Wnioskodawcą musi być samorząd, dlatego wszystkie podmioty, które posiadają zabytkowe obiekty i chcą skorzystać z programu, muszą najpierw porozumieć się z lokalną władzą - podkreślił pilski poseł PiS.

Łączny budżet Rządowego Programu Odbudowy Zabytków to 3 miliardy złotych. Można w nim otrzymać aż 98 procent dofinansowania.

Poseł Krzysztof Czarnecki, pełnomocnik PiS w okręgu pilskim, zapowiedział też, że w pierwszej połowie lutego w Pile ze swoimi wyborcami i sympatykami ma spotkać się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Wtedy na dobre rozpoczną się przygotowania do wyborów parlamentarnych w okręgu - dodał poseł Czarnecki.

Dokładny termin wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Pile nie jest jeszcze znany.

pg/zn

Posłuchaj

Krzysztof Czarnecki, pilski poseł PiS cz.1 Krzysztof Czarnecki, pilski poseł PiS cz.3 Krzysztof Czarnecki, pilski poseł PiS cz.2