fot. PAP/Tomasz Gzell
Pół miliona dawek preparatu Comirnaty firmy Pfizer wystarczy na pełne zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci. Od poniedziałku rozpocznie się rejestracja

- Do Polski trafiło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Ta liczba wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci. Schemat szczepienia jest trójdawkowy. Oczywiście, w przypadku większego zapotrzebowania dostawy mogą zostać uzupełnione - poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wyjaśnił, że pierwsza i druga dawka szczepionki będą podawane w odstępie 3 tygodni, a trzecia będzie podana po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

Szczepienie będzie wykonywane preparatem Comirnaty firmy Pfizer. - Szczepionka ta w zależności od wieku i masy ciała, wykonywana jest bądź iniekcją w udo, bądź tradycyjnie w ramię - wyjaśnił Niedzielski.

Minister zapewnił, że preparat „jest sprawdzony, przetestowany, zbadany, dopuszczony przez EMA, ale również przez polskie organy, które dopuszczają do obrotu”.

Zamówiło go już 76 punktów szczepień. 3500 dawek w niedługim czasie wyjedzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Rejestrować dzieci na szczepienie można od 12 grudnia poprzez Moje IKP, infolinię pod numerem 989, czynną codziennie w godzinach od 7.00 do 20.00, lub bezpośrednio w punkcie szczepień. E-skierowania będą wystawiane z niedzieli na poniedziałek.

Kwalifikację do szczepienia dzieci może przeprowadzić jedynie lekarz, także szczepienia będą odbywać się w punktach, gdzie przyjmuje lekarz. Obecnie takich punktów w kraju jest ok. 7 tysięcy.

PAP/zas