fot. PSL
Czy rząd PO-PSL prowadził politykę sprzyjającą Rosji oraz czy możliwe jest utworzenie jednej opozycyjnej listy w najbliższych wyborach do Sejmu? M.in. takie pytania padły w porannej rozmowie „Studia Bałtyk”. Zaproszenie Aleksandry Kupczyk przyjął Jarosław Rzepa, poseł PSL, szef ludowców w woj. zachodniopomorskim.

Poseł ludowców został poproszony o komentarz do wyniku sondażu dla Wirtualnej Polski. Prawie połowa pytanych wskazała, że rząd PO-PSL prowadził politykę sprzyjającą Rosji. - Nie zachowywaliśmy się wówczas inaczej niż inni. Nie przewidywaliśmy tego, co się wydarzyło po 24 lutego. Handlowaliśmy z Rosją, która wydawała się w miarę normalna i przewidywalna - mówił poseł.

W czasie rozmowy padło także pytanie dotyczące utworzenia jednej listy opozycyjnej w wyborach do Sejmu, o co bardzo zabiega Platforma Obywatelska. Jarosław Rzepa taką możliwość odrzucił. - Od początku mówimy o dwóch listach. Reprezentujemy tradycyjne wartości, np. nigdy nie zagłosujemy za możliwością przerywania ciąży do 12. tygodnia. Jesteśmy suwerenną, logiczną partią. W wielu punktach, np. dotyczących spraw gospodarczych, mamy takie samo zdanie, ale nie zrezygnujemy z naszych przekonań światopoglądowych - stwierdził.

Przyznał, że jego ugrupowanie, w sprawie wspólnej listy, prowadzi rozmowy z liderami Agrounii i Ruchu Polska 2050. - Ale to oni muszą zdecydować, co jest dla nich najlepsze - dodał.

Gość mówił także o zabiegach swojej partii zmierzających do liberalizacji tzw. ustawy wiatrakowej. - Zasadę 10H należy zamienić na 10K, czyli dziesięć korzyści dla tych, którzy będą sąsiadować z wiatrakami. Jeśli zaproponujemy im tańszy prąd, infrastrukturalne udogodnienia, to dlaczego nie mieliby się zgodzić? - mówił poseł, zastrzegając, że odległość 500 m między wiatrakami a zabudowaniami powinna zostać przyjęta za odległość minimalną.

Poseł pytany był także o zbiórkę podpisów pod inicjatywą ludowców „Uczciwa Polska”, w której znalazły się propozycje dziedziczenia emerytur, zwolnienia z opodatkowania dodatkowej pracy, niskooprocentowanych kredytów hipotecznych na zakup pierwszego mieszkania. Zapewnił, że zbiórka na pewno zakończy się sukcesem. - Mamy trzy miesiące. Idzie dobrze, jak tłumaczymy o co chodzi, to każdy - czy to osoba młoda, czy senior - mówi, że to dobre propozycje - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/zas

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Jarosław Rzepa