fot. Renata Pacholczyk
Do regionalnego wydania „Studia Bałtyk” zaproszenie Renaty Pacholczyk przyjęli: burmistrz Gościna Marian Sieradzki, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów Aleksandra Kowalczyk oraz regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.

19 listopada uroczyście otwarto Gminne Centrum Ratownictwa w Gościnie. Koszt budowy placówki wyniósł 4,5 mln złotych. Budynek został nową siedzibą funkcjonariuszy policji, strażaków z gościńskiej OSP oraz pracowników wydziału zarządzania kryzysowego. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku dołączy do nich ratownictwo medyczne. To była, pod względem proceduralnym, trudna inwestycja, dlatego tym bardziej cieszymy się, że udało się ją zrealizować - powiedział Marian Sieradzki.

Burmistrz Gościna opowiedział też o oszczędnościach wprowadzanych przez samorząd oraz dodatkowym naborze do programu wsparcia dzieci i wnuków byłych pracowników PGR „Granty PPGR”.

Marian Sieradzki, burmistrz Gościna

Przedłuża się budowa Centrum Nauki w Sianowie. Powodem były przedłużające się prace nad dokumentacją techniczną, następnie pandemia Covid-19 i inflacja, a w ostatnim czasie - spór sądowy z wykonawcą. Według Aleksandry Kowalczyk, prace powinny zakończyć się w maju przyszłego roku. - Mamy nadzieję, że już w następnym roku szkolnym zaprosimy dzieci do wspólnej nauki w placówce. My już pracujemy nad koncepcją aranżacji pomieszczeń. Mogę zdradzić, że oparliśmy projekt na kojarzonej z Sianowem zapałce.

Dyrektorka centrum kultury opowiedziała też o akcji charytatywnej „Dziewczynka z zapałkami”, która odbędzie się 8 i 9 grudnia w gminie Sianów. Jak co roku na ulicach miasta i gminy będzie można spotkać wolontariuszki przebrane za postać z bajki H.C. Andersena. Dziewczynki będą zbierały pieniądze na szczytny cel. - Tym razem będziemy gromadzić środki na rehabilitację 5-letniego Franka. W akcję zaangażowały się cztery szkoły z Sianowa, Iwięcina i Dąbrowy - wyjaśniła.

Aleksandra Kowalczyk, dyrektorka Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów

Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”. Jak wyjaśnił regionalny rzecznik ZUS Karol Jagielski, dokument można złożyć do północy wyłącznie elektronicznie - przez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS i przez portal Emp@tia MriPS lub mZUS. - Większość rodziców już wypełniła wszystkie formalności, ale warto przypomnieć, że taka możliwość jest jeszcze dziś dostępna - powiedział.

Od grudnia osoby, które pobierają świadczenia z ZUS i jednocześnie pracują, a nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, będą mogły dorobić więcej. Bezpieczny próg limitu zwiększy się o 227 zł. - Należy pamiętać, że limity dotyczą osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Bez ograniczeń mogą pracować emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny oraz niektórzy renciści, w tym osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych i wojskowych. Dotyczy to również rent rodzinnych, które przysługują  po uprawnionych do tych świadczeń - zaznaczył.

Rzecznik odniósł się też do kwestii nadużywania zwolnień lekarskich w województwie zachodniopomorskim.

Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego