fot. pixabay.com
Apogeum grypy jest jeszcze przed nami. Na ogół szczyt mamy w okolicach stycznia i lutego, to jeszcze jest przed nami. Tym bardziej trzeba się zaszczepić - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ, który był gościem Telewizji Polskiej, został zapytany o sytuację epidemiczną związaną z COVID-19 i z grypą. - Jeżeli chodzi o bieżącą sytuację epidemiczną, to nowo stwierdzanych przypadków COVID-19 mamy średnio ok. 350 dziennie w tygodniu. To jest już bardzo mało. Z punktu widzenia hospitalizacji też nie stanowi to żadnego problemu dla wydolności systemu opieki zdrowotnej. W skali kraju jest ich poniżej 700 - powiedział minister.

Minister ocenił, że większym problem jest grypa. - Liczba zakażeń i podejrzeń grypy tygodniowo wynosi ponad 100 tys. To oznacza, że jest ok. 15 tys. przypadków dziennie. W tej chwili to grypa jest więc głównym decydentem o sytuacji epidemicznej w kraju - powiedział.

Dlatego, jak kontynuował, należy szczepić się przeciwko grypie. - Apogeum grypy jest jeszcze przed nami. Na ogół szczyt mamy w okolicach stycznia i lutego. Tym bardziej trzeba się zaszczepić - stwierdził.

Z najnowszych meldunków epidemiologicznych wynika, że od 1 do 22 listopada zanotowano w Polsce ponad 330 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono łącznie ponad 1300 skierowań do szpitala.

Na stronach rządowych podano w poniedziałek, że badania potwierdziły 94 zakażenia koronawirusem, w tym 19 ponownych. Nie zgłoszono zgonów osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono ponad 6,3 mln przypadków. Zmarło 118 306 osób z COVID-19.

PAP/zn