fot. archiwum prk24
Poseł Nowej Lewicy, który w środę był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk mówił m.in. o stanowisku swojej partii w sprawie wspólnej listy opozycji do przyszłorocznych wyborów.

Dariusz Wieczorek został zapytany o list podpisany przez 447 przedstawicieli świata nauki, dziennikarzy, polityków i artystów, a wystosowany do członków partii opozycyjnych z apelem o stworzenie wspólnej listy kandydatów w najbliższych wyborach. Na list odpowiedzieli już liderzy ugrupowań, w tym sceptycznie nastawieni do pomysłu Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Szymon Hołownia.

- Jako Nowa Lewica absolutnie nie wykluczamy dołączenia do takiej listy. Musi to jednak poprzedzić poważna analiza oczekiwań wyborców. Pamiętam, kiedy wystartowaliśmy do wyborów w 2015 roku wspólnie z ugrupowaniem Janusza Palikota, straciliśmy wówczas poparcie znacznej części naszych wyborców. Dlatego rozumiem obawy Kosiniaka-Kamysza, czy Hołowni  - wyjaśnił Dariusz Wieczorek.

Poseł Nowej Lewicy odniósł się także do deklaracji liderów partii opozycyjnych w sprawie odnowienia tzw. paktu senackiego. Ma on zapewnić start opozycyjnych kandydatów na senatorów z jednej listy wyborczej. Kilka dni temu współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zadeklarował, że „opozycja jest już w tej sprawie dogadana”.

- Wiosną przyszłego roku chcielibyśmy już zacząć ustalać konkretne nazwiska - zadeklarował Dariusz Wieczorek. Poseł Nowej Lewicy został członkiem powołanego w ramach paktu zespołu gospodarczego. - Założeniem zespołu jest przygotowanie konkretnych rozwiązań i ustaw mających opanować gigantyczny bałagan, który panuje w tej chwili w Polsce.

Dariusz Wieczorek opowiedział o projekcie ustawy o rencie wdowiej, pod którym Lewica oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zbierają podpisy. - Ustawa ma pomóc tym, którzy zostali sami po śmierci małżonka. Chcemy, aby każdy wdowiec i wdowa mieli prawo do 50 proc. emerytury lub renty współmałżonka. To będzie konkretna pomoc i odpowiedź na trudną sytuację gospodarczą na świecie - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Dariusz Wieczorek