fot. PAP/Andrzej Grygiel
W piątek w Montrealu Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) dokonała reelekcji Witolda Bańki na drugą, trzyletnią kadencję szefa tej organizacji. Bańka nie miał kontrkandydata i wybrano go przez aklamację.

W ponad półgodzinnym wystąpieniu poprzedzającym oficjalną reelekcję Bańka podsumował pierwszą kadencję, a także wskazał kluczowe kwestie na najbliższe trzy lata.

- Pandemia była wielkim wyzwaniem dla całego świata, nie tylko tego sportowego. Nie tak wyobrażałem sobie początek mojej prezydencji. Jestem dumny z tego, jak WADA i cała społeczność antydopingowa poradziła sobie z tym wyzwaniem. Liczba pobieranych próbek jest już większa niż przed pandemią - podkreślił.

Za największe osiągnięcia w minionych trzech latach wymienił też m.in. reformę zarządzania WADA, powołanie nowego departamentu edukacji, a także zwiększenie budżetu, co było jednym z punktów jego programu wyborczego.

- Budżet z 37,6 mln dolarów w 2019 roku udało się zwiększyć do nieco ponad 50 mln w 2023 - powiedział.

Bańka pochwalił się także pierwszym kontraktem sponsorskim, który został podpisany z afrykańskim nadawcą telewizyjnym. Pochodzące z niego środki wspomogą fundusz edukacji.

Największe wyzwania na drugą kadencję to znaczne zwiększenie liczby testów, dalszy rozwój edukacji, prewencji oraz komunikacji ze sportowcami.

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako sportowiec specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace cieszył się z brązowego medalu mistrzostw świata wywalczonego w sztafecie 4x400 m. W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Funkcję tę pełnił do listopada 2019, kiedy podczas kongresu w Katowicach oficjalnie zatwierdzono jego wybór na szefa WADA.

Zastępcą Bańki pozostanie wywodząca się z ruchu olimpijskiego Yang Yang. 46-letnia Chinka jest dwukrotną mistrzynią olimpijską w short tracku. W przeszłości zasiadała w Komisji Zawodniczej WADA.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów. Pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania.

Prezydentem WADA nie można być dłużej niż dwie kadencje.

PAP/zas