fot. fb.com/ Miasto Piła
Konstrukcja ma pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Jeże w okresie występowania niskich temperatur zapadają w hibernację. Wówczas chowają się w stosach liści i słomy, czy dziuplach drzew. W środowisku miejskim o takie schronienie jest jednak trudno.

Aby zapewnić zwierzakom odpowiednie warunki, w miastach coraz częściej budowane są ocieplane konstrukcje. Włodarzom zależy bowiem na obecności tych kolczastych ssaków. Jeże są pożytecznym członkiem miejskiego ekosystemu, pomagają walczyć z m.in. owadami i ślimakami.

Domek w pilskim parku zbudowano z materiałów z odzysku, m.in. desek, słomy i zabezpieczającej konstrukcję przed drapieżnikami siatki. We wnętrzu wysypano liście. - Domek ma pełnić nie tylko formę azylu. Chcemy też zwrócić uwagę na to, że niewiele trzeba, aby pomóc tym zwierzętom przetrwać zimę - powiedział Tomasz Bielański, dyrektor Altvater Piła, firmy będącej pomysłodawcą i wykonawcą obiektu.
Jak zapowiedziała na swojej stronie internetowej firma, planowane jest rozstawienie kolejnych takich konstrukcji w miejscach wskazanych przez Urząd Miasta i Zarząd Dróg i Zieleni w Pile.

red./zn