fot. tvp.info
Prezydent zatrzymał kolumnę do czasu przybycia służb ratowniczych. Zanim na miejsce dotarła pomoc, w ratowaniu rannych pomagał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Jacek Siewiera. To wojskowy lekarz i ratownik biorący udział m.in. w misjach covidowych we Włoszech i USA.

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 10 na trasie Bydgoszcz Toruń ok. 13:45. Samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Na miejsce wezwany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Rannych reanimował szef BBN płk Jacek Siewiera, który jest lekarzem. Dwukrotnie przywracał akcję serca. Prezydent zabronił jechać kolumnie dalej, aż do zakończenia akcji ratowniczej. Kolumna ruszyła, dopiero gdy wszyscy ranni zostali zabrani do szpitala.

Prezydencka kolumna była w drodze na uroczystości związane z odebraniem meldunku ws. systemów Patriot w Centrum Szkolenia Artylerii w Toruniu. Na miejsce uroczystości dotarła z ponad godzinnym opóźnieniem.

Płk Jacek Siewiera to oficer, lekarz i prawnik, doktor nauk medycznych, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. W 2020 r. w czasie pandemii COVID-19 był Dowódcą Polskiej Wojskowo-Cywilnej Misji Medycznej w Lombardii od 30 marca do 9 kwietnia 2020 r. w okresie szczytu zakażeń SARS-CoV-2 w północnych Włoszech. W kwietniu 2020 r. był dowódcą Polskiej Wojskowej Misji Medycznej do USA.

W czerwcu został powołany przez Andrzeja Dudę na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. 10 października zastąpił na stanowisku szefa BBN Pawła Solocha.

TVP Info