źródło: https://mikolajgoralik.pl
Gościem audycji „Na Dobry Dzień” był dr Mikołaj Góralik, mieszkający w Pradze filmoznawca specjalizujący się w czeskiej kinematografii. - Gdy Czesi chcą się odgryźć, to potrafią to zrobić humorem - mówił o podbijających o kilku dni media społecznościowe czeskich memach będących reakcją na nielegalną aneksję przez Rosję części okupowanych ukraińskich terytoriów.

- To jest typowa reakcja Czechów, którzy potrafią w wesoły sposób opowiedzieć o niewesołej rzeczywistości. Nie bez powodu pierwsze komedie mówiące o II wojnie światowej powstały właśnie w tym kraju - mówił dr Góralik.

Nasz rozmówca zaznaczył, że w przypadku tych głośnych memów, w których wykorzystano pomysł, że Czechy mogłyby na podobnej zasadzie jak rosyjskie pseudoreferenda „przyłączyć” do obszaru swojego państwa obwód kaliningradzki i w ten sposób zdobyć dostęp do morza, znamienna jest późniejsza reakcja innych internautów, w tym czeskich instytucji publicznych.

- Nawet czeskie spółki państwowe tworzyły swoje, utrzymane w tym samym tonie, odpowiedzi. Akcja nie jest anonimowa - dodał dr Góralik. - Ich humor jest dosadny, często będący ostrą satyrą, posługujący się niejednoznacznymi postaciami. Według hrabalowskiego powiedzenia, Czesi to śmiejące się bestie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

jr, aa/zas

Posłuchaj

rozmowa z dr. Mikołajem Góralikiem