fot. SW Koszalin
„Dbam o piersi” - pod taki hasłem Szpital Wojewódzki w Koszalinie przygotował warsztaty profilaktyczne dla mieszkanek Koszalina i okolic. Prelekcje wygłosili m.in. lekarze specjaliści pracujący na co dzień w koszalińskiej lecznicy.

O zdrowym stylu życia i jego znaczeniu dla zdrowia mówił lek. med. Mariusz Kwiatkowski, koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie: - Stosowanie zaleceń przez cały okres życia może zmniejszyć narażenie na wystąpienie choroby nowotworowej. Natomiast ich wdrożenie przez osoby, które w przeszłości przebyły leczenie przeciwnowotworowe, może zmniejszyć ryzyko ponownego zachorowania i poprawić rokowanie  - powiedział. - Nowotwory występują głównie u osób po 65. roku życia, co wiąże się ze zwiększoną liczbą mutacji genetycznych. Jednocześnie mamy coraz więcej nowotworów u osób młodych, w XXI wieku ich liczba wzrosła o 22 procent w grupie do 35. roku życia.

O leczeniu chirurgicznym raka piersi mówił dr n. med. Wojciech Jasiński, specjalista z chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. Doktor podkreślił, że obecnie zdecydowanie więcej jest zabiegów oszczędzających piersi zaatakowane przez nowotwór i jednocześnie coraz częściej odchodzi się, o ile warunki i diagnoza temu sprzyjają, od amputacji piersi. - Warunki do prowadzenia leczenia oszczędzającego w chorobie nowotworowej piersi mają ośrodki, które dysponują pełną współpracą chirurga, onkologa, radioterapeuty, radiologa i patologa. I my taki ośrodek w Koszalinie, w naszym szpitalu, mamy. Warto o tym mówić, że wykonujemy zabiegi na wysokim poziomie - podkreślał.

W wykładach wziął udział pan Sebastian, mieszkaniec Koszalina, który przeszedł chorobę nowotworową piersi oraz operację. - Zrobiono biopsję i okazało się, że to był rak złośliwy, G3, ale we wstępnej fazie wykonano operację, usunięto węzły chłonne, które okazały się czyste. Teraz czeka mnie dalsze leczenie. Jednocześnie uprawiam sport, dbam o swoje zdrowie, nie palę tytoniu, ale zachorowałem. Sugerowałbym, żeby mówić mężczyznom, żeby się badali, bo okazuje się, że nas choroba też może spotkać - mówił.

Koszalińskie Amazonki po raz kolejny podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem o tym, jak samodzielnie w warunkach domowych badać co miesiąc swoje piersi, by ewentualnie wykryć niepojące zmiany, z którymi następnie należy zgłosić się do lekarza.

red./zas