fot. Polskie Radio Koszalin
Zaproszenie Piotra Głowackiego przyjęli: ekspert rynku nieruchomości Mirosław Chumek, dyrektorka Wydziału Współpracy i Promocji Beata Macedońska oraz dziennikarka Polskiego Radia Koszalin Beata Górecka.

Mirosław Chumek ocenił sytuację na rynku mieszkań. Czy jesteśmy świadkami początku kryzysu? - Nie można mówić o załamaniu rynku, bo nie wskazują na to dane. W tym roku, do sierpnia, wydano ok. 180 pozwoleń na budowę w samym Słupsku. Inną kwestią jest czy one zostaną zrealizowane. Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja makroekonomiczna, natomiast na razie nie ma wyraźnej tendencji spadkowej.

Dwa dni temu Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz podniosła stopy procentowe, co może spowodować spadek liczby kredytobiorców. Jak zareaguje na to rynek nieruchomości? - Teraz aktywność uczestników rynku przeniosła się na najem. Rok temu młodzi ludzie, szukający własnego lokum, woleli kupić mieszkanie i spłacać raty kredytu, zamiast płacić czynsze za wynajem. Teraz, kiedy kredyty podrożały dwukrotnie, jest odwrotnie.

Mirosław Chumek, ekspert rynku nieruchomości
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Od poniedziałku w Słupsku rusza głosowanie w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego na 2023 rok. Beata Macedońska opowiedziała o szczegółach projektu. - Ta edycja jest wyjątkowa. Jesteśmy niesamowicie zaskoczeni, jak kreatywni byli mieszkańcy. W tym roku tych propozycji zostało złożonych ponad jedną trzecią więcej niż w roku poprzednim. Było aż 67 zadań z czego warunki projektu obywatelskiego spełniło 47 propozycji, na które mieszkańcy będą mogli już od przyszłego tygodnia głosować.

- W tym roku na projekty przekażemy ponad 3 miliony złotych - dodała.

Beata Macedońska, dyrektorka Wydziału Współpracy i Promocji w Urzędzie Miejskim w Słupsku
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Zakończyła się kolejna edycja Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Beata Górecka podzieliła się refleksjami związanymi z tegoroczną odsłoną wydarzenia. - Mam wrażenie, że festiwal zmierza ku upadkowi. We wcześniejszych latach, w czasie festiwalu, odbywały się m.in. warsztaty dla uczestników, na które przyjeżdżało mnóstwo wybitnych profesorów. Bardzo dużo się tutaj działo. Kiedy natomiast postanowiono z nich zrezygnować, to ten odbiór i zainteresowanie przestało być takie duże. Nie pomaga także mało zachęcający program festiwalu.

Beata Górecka podkreśliła również, że na festiwalu, mimo wszystko, pojawiło się mnóstwo wybitnych i obiecujących muzyków. - Świetnie zaistniał m.in. Mateusz Krzyżowski, 23-letni pianista i uczestnik Konkursu Chopinowskiego oraz Krzysztof Herdzin, wybitny improwizator, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wspaniałym zwieńczeniem wydarzenia był koncert na cztery fortepiany Jana Sebastiana Bacha, który zagrali przedstawiciele różnych pokoleń.

Beata Górecka, dziennikarka Polskiego Radia Koszalin
  • 00:00:00 | 00:00:00
::